Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Republika Czeska odebrała pierwszy egzemplarz C-295MW

Czesi odebrali pierwszy egzemplarz lekkiego samolotu transportowego C-295MW. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej

7 maja Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poinformowało, że dowódca Sił Powietrznych tego kraju odebrał w zakładach koncernu Airbus w Sewilli pierwszy egzemplarz lekkiego samolotu transportowego C-295MW. Maszyna zostanie przebazowana do Pragi 17 maja.

W ramach procesu modernizacji sprzętowej Sił Powietrznych Czesi zamówili dwa C-295MW w grudniu 2019 roku. Maszyny dołączą do czterech C-295M, które Airbus dostarczył w 2010 roku – te egzemplarze mają zostać zmodernizowane w celu ujednolicenia wyposażenia pokładowego. Obecnie w Hiszpanii przebywa jeden z nich, a cały kontrakt ma zostać zrealizowany do końca 2022 roku. W czerwcu bieżącego roku zaplanowano odbiór drugiego fabrycznie nowego C-295MW.

Republika Czeska była drugim w Europie Centralnej użytkownikiem samolotów transportowych rodziny Airbus C-295. Dotychczas flota czterech egzemplarzy wylatała ponad 17 tys. godzin w różnych częściach świata. Pomimo początkowych problemów, obecnie charakteryzują się wysokim wskaźnikiem gotowości operacyjnej.

Konfiguracja dla Republiki Czeskiej, C-295MW, otrzymała winglety na końcach skrzydeł. Dzięki temu osiągnięto 6% ograniczenie oporów aerodynamicznych, co z kolei oznacza mniejsze zużycie paliwa oraz poprawę parametrów operacyjnych. Samoloty mogą przewozić do 66 pasażerów bądź 46 spadochroniarzy. Maszyny mogą przewozić do 9 ton ładunku. Modułowa kabina ładunkowa pozwala na szybką zmianę konfiguracji, pozwalając na adaptowanie do potrzeb.

Obok Republiki Czeskiej, drugim użytkownikiem samolotów rodziny C-295 w Europie Centralnej jest Polska. 16 egzemplarzy C-295M jest eksploatowanych przez 8. Bazę Lotnictwa Transportowego. W ubiegłym roku Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął dialog techniczny, którego owocem może być umowa z koncernem Airbus na modernizację i ujednolicenie wyposażenia pokładowego całej floty. Co ważne, prace mogłyby być realizowane w należących do europejskiego potentata zakładach PZL Warszawa-Okęcie S.A., gdzie mieści się centrum serwisowe oraz linia produkcji komponentów samolotów rodziny C-295.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Republika Czeska odebrała pierwszy egzemplarz C-295MW”

  1. C-295 trzeba zmodernizować na pewno najlepiej na Okęciu, do rozważenia jest zakup kolejnych w wersjach patrolowych i rozpoznawczych, w programie DROP Airbus może zaoferować samoloty A-400 i C-295 dla zastąpienia C-130.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc