Zaloguj

Brazylijskie samoloty poszukiwawczo-ratownicze Airbus C-295M w komplecie

Fot. Airbus

12 grudnia Siły Powietrzne Brazylii poinformowały, że 9 grudnia w zakładach koncernu Airbus w hiszpańskiej Sewilli odbyła się uroczystość przekazania trzeciego i jednocześnie ostatniego samolotu poszukiwawczo-ratowniczego C-295M.


Maszyna dołączy do dwóch pozostałych egzemplarzy, które stanowią wyposażenie 2. Eskadry 10. Grupy Lotniczej stacjonującej w bazie lotniczej Campo Grande w południowej części kraju. Samoloty zostały zamówione w styczniu 2017 r. jako druga transza C-295, łącznie Força Aérea Brasileira dysponuje 15 egzemplarzami (12 transportowych klasyfikowanych jako C-105A, a także trzy poszukiwawczo-ratownicze SC-105A). Dostawy SC-105A rozpoczęły się w styczniu 2018 r., kiedy producent przekazał pierwszy egzemplarz, drugi trafił do użytkownika w 2019 r., a zgodnie z zapisami kontraktu trzeci miał dołączyć do końca bieżącego roku.

Maszyna otrzymała stację radiolokacyjną, optoelektroniczną głowicę obserwacyjną, a także sondę do uzupełniania paliwa w locie przy pomocy giętkich przewodów tankujących, używanych standardowo przez Força Aérea Brasileira. Obok zadań poszukiwawczo-ratowniczych SC-105A wykonują transport medyczny, a także służą do wsparcia operacji humanitarnych i ochrony granicy z Boliwią i Paragwajem.

Potencjał 2. Eskadry 10. Grupy Lotniczej ukierunkowany jest na realizację zadań poszukiwawczo-ratowniczych na terenie całego kraju i kontynentu. Obok samolotów SC-105A jednostka eksploatuje bowiem standardowe C-105A, a także śmigłowce poszukiwawczo-ratownicze Sikorsky UH-60L Black Hawk.


Brazylia jest jednym z czterech państw Ameryki Południowej, które używają samolotów rodziny Airbus C-295. Wersja poszukiwawczo-ratownicza, zbudowana na zamówienie tego państwa, stała się także podstawą w przetargu FWSAR w Kanadzie, gdzie Airbus zdobył zamówienie na 16 maszyn poszukiwawczo-ratowniczych, znanych pod lokalnym oznaczeniem CC-295 Kingfisher. Ważnym elementem jest także fakt, że dostawcą komponentów kadłuba i wyposażenia są należące do koncernu Airbus zakłady PZL Warszawa-Okęcie S.A..

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Brazylijskie samoloty poszukiwawczo-ratownicze Airbus C-295M w komplecie”

  1. Dobrze trzeba ocenić współpracę Airbusem w Warszawie, do pełni szcześcia brakuje porządnej promocji Orlika to teraz ich samolot szkoda że nie chcą na nim zarobić mimo że Airbus nic podobnego nie produkuje, z tym działem śmigłowcowym -cóż im się bardzo podoba chyba sytuacja na polskim rynku.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc