Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rekordowe wydatki obronne Turcji

W 2024 r. Turcja ma wydać rekordowo dużo środków na obronność, co pozwoli m.in. na przyspieszenie modernizacji sił zbrojnych, w tym na realizację ambitnych programów, jak pierwszy turecki wielozadaniowy naddźwiękowy samolot wielozadaniowy Turkish Aerospace Industries Kaan. Fot. Ismail Demir/SSB

17 października, podczas konferencji prasowej dotyczącej ustawy budżetowej na przyszły rok, wiceprezydent Republiki Turcji Cevdet Yılmaz poinformował o planach dotyczących wydatków obronnych.

Ogółem Ankara zamierza przeznaczyć w przyszłym roku na obronność ponad 1,133 biliona TL, co odpowiada ok. 40,5 mld USD albo ok. 170,5 mld PLN. Budżet obronny obejmuje również Fundusz Wsparcia Przemysłu Obronnego. Dla porównania, w 2023 r. na obronność wydatkowano ok. 16 mld USD. Oznacza to, że jeśli liczyć wg wartości wyrażonych w dolarze amerykańskim, Turcja podniesie wydatki obronne 2,5-krotnie rok do roku (sic!), osiągając wydatki zbrojeniowe na poziomie ponad 4% PKB! Kwota ta ma pozwolić na przyspieszenie procesu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Republiki Tureckiej przy maksymalizacji wykorzystania potencjału rodzimego przemysłu obronnego.

Yılmaz powiedział również, że władze Turcji przewidują znaczy wzrost eksportu materiałów obronnych w 2024 r. O ile w bieżącym roku jego wartość wyniesie ok. 6 mld USD, o tyle w przyszłym, o ile szacunki tureckich władz się potwierdzą, przekroczy 11 mld USD. Wzrośnie także samowystarczalność tureckiej zbrojeniówki. O ile w 2023 r. ok. 80% komponentów było dostarczanych przez rodzime firmy, o tyle w przyszłym roku wskaźnik ten ma sięgnąć 85%. Poza zakupami wzrost wydatków pozwoli prawdopodobnie na podniesienie zarobków i innych świadczeń na rzecz żołnierzy, co ma pozwolić na załagodzenie relacji wojsko‒rząd, które mimo czystek przeprowadzonych po puczu z 2016 r. wciąż pozostają nie najlepsze. Ponadto zwiększenie zarobków kadry i żołnierzy służby zasadniczej pozwoli na ograniczenie negatywnego wpływu bardzo dużej inflacji, jaka trapi turecką gospodarkę – w tym roku przekroczy ona 60%.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc