Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Przyszły Artemis opuścił port w Gdyni

Kadłub okrętu rozpoznawczego Artemis w Stoczni Remontowej „Nauta” S.A. w Gdyni. Fot. Łukasz Pacholski

15 lutego w godzinach nocnych port w Gdyni opuścił przyszły okręt rozpoznawczy Artemis, który był budowany przez gdyńskie stocznie na zamówienie szwedzkiego koncernu Saab. Powyższe wydarzenie oznacza, że realizacja umowy pomiędzy stronami uległa zmianie.


Zgodnie z dotychczasowymi deklaracjami, Stocznia Remontowa „Nauta” S.A. odpowiadała za budowę platformy wraz z wykonaniem prób morskich. Po ich zakończeniu jednostka miała przejść do Szwecji w celu wyposażenia w docelowe systemy rozpoznawcze. Niestety, na przeszkodzie stanęły problemy finansowe polskiego podwykonawcy – prace przy budowie okrętu zostały wstrzymane w połowie ubiegłego roku. Ostatecznie jednostka ma zawinąć do Karlskrony na holu statku ratowniczego Opal 16 lutego około południa.

Kontrakt na budowę nowego okrętu rozpoznawczego dla Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji podpisano pomiędzy koncernem Saab oraz szwedzką Agencja materiałów obronnych FMV w kwietniu 2017 roku. W tym samym miesiącu Saab podpisał umowę ze Stocznią Remontową „Nauta” S.A. w sprawie budowy platformy. Kadłub został zbudowany w PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni. Zwodowano go 17 kwietnia 2019 roku i przeholowano do „Nauty” w celu dalszych prac wyposażeniowych.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez redakcję Zespołu Badań i Analiz Militarnych Saab w dialogu z klientem szuka różnych rozwiązań dla zaistniałej sytuacji, aby zminimalizować jej wpływ na bieżące projekty. Zgodnie z ogólną polityką Saaba, aby nie podawać konkretnych informacji o trwających projektach, nie będą przekazywane żadne dalsze komentarze na temat postępu prac nad statkiem Artemis.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Przyszły Artemis opuścił port w Gdyni”

  1. "nie będą przekazywane żadne dalsze komentarze na temat postępu prac nad statkiem Artemis"- jak autor portalu o tematyce wojskowej może nazywać jednostkę pływającą budowaną dla marynarki wojennej statkiem? To kompromitacja!

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc