Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze loty bojowe z pokładu HMS Queen Elizabeth

22 czerwca brytyjskich resort obrony poinformował, że F-35B Lightning II stacjonujące na lotniskowcu HMS Queen Elizabeth wykonały pierwsze loty bojowe. Fot. RAF

22 czerwca Royal Navy poinformowała, że wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35B Lightning II stacjonujące na lotniskowcu HMS Queen Elizabeth wykonały pierwsze loty bojowe. Zgodnie z komunikatem okazją do tego było przemieszczenie grupy bojowej we wschodnią część Morza Śródziemnego, skąd samoloty wykonały loty przeciwko islamskim fundamentalistom.


Według komunikatu loty bojowe przeprowadził personel 617. Dywizjonu RAF stacjonującego na okręcie. Jest to druga okazja dla brytyjskich pilotów wykorzystywać samoloty F-35B Lightning II w realnych działaniach bojowych. Poprzednio maszyny należące do powyższej jednostki stacjonowały w bazie na Cyprze. Podobnie jak wówczas, brytyjski resort obrony nie publikuje szczegółowych informacji dotyczących pierwszych lotów bojowych z pokładu lotniskowca – dla Brytyjczyków jest to swoisty symbol powrotu do potencjału utraconego wraz z wycofaniem okrętów typu Invincible oraz samolotów BAE Systems Harrier. Wiadomo, że F-35B uzupełniały paliwo w locie z samolotu tankowania powietrznego Airbus A330MRTT Voyager, a na podwieszeniach zewnętrznych znalazły się kierowane pociski “powietrze-powietrze” MBDA AIM-132 ASRAAM.

Obecnie na pokładzie HMS Queen Elizabeth znajduje się osiemnaście samolotów skróconego startu i pionowego lądowania Lockheed Martin F-35B Lightning II należących do 617. Dywizjonu RAF oraz eskadry VMFA 211 USMC. Udział w walkach z islamskimi fundamentalistami będzie krótkotrwały, gdyż w ciągu najbliższych dni grupa bojowa przejdzie przez Kanał Sueski i będzie kontynuować swój rejs operacyjny.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc