Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wypadek F-35B Lightning II

Fot. KOB4 (Platforma X)

28 maja tuż po starcie z Międzynarodowego Portu Lotniczego w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk doszło do wypadku wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-35B Lightning II.

Według dostępnych informacji samolot realizował lot do bazy Edwards w Kalifornii, a w Albuquerque lądował w celu uzupełnienia paliwa. Pilot katapultował się i został przetransportowany do szpitala (jego stan określono jako stabilny, jednak odniósł nieokreślone obrażenia). Jak wskazują upublicznione zdjęcia, do wypadku doszło tuż po starcie, maszyna rozbiła się na wzniesieniu w pobliżu drogi szybkiego ruchu. Przyczyny wypadku wyjaśni śledztwo, w który mają brać udział m.in. specjaliści producenta.

Na co wskazują media to fakt, że formalnym operatorem lotu był producent. Może to oznaczać, że rozbity F-35B Lightning II to jeden z egzemplarzy, który był wykorzystywany do prób pakietu TR-3 oraz konfiguracji Block 4.

W ciągu lat doszło do utraty około siedmiu egzemplarzy F-35B Lightning II (w tym jeden należący do RAF). Ostatni przypadek miał miejsce 17 września 2023 roku – wówczas doszło do katapultowania pilota podczas lotu na autopilocie (wrak samolotu odnaleziono ponad 100 km od miejsca opuszczenia maszyny). W powyższym przypadku wyjaśnianie przyczyn trwa.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc