Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjskie F-35B Lightning II nad Polską

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że F-35B Lightning II należące do RAF wykonują loty patrolowe m.in. nad Polską. Fot. RAF

4 marca Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35B Lightning II należące do RAF rozpoczęły loty patrolowe nad Polską oraz Rumunią.


Tym samym Brytyjczycy są trzecim państwem, które skierowało do działań operacyjnych w Europie Centralnej maszyny 5. generacji – w Bułgarii stacjonują dwa F-35A Lightning II należące do Królestwa Niderlandów, a amerykańskie F-35A wykonują loty z Rumunii, państw bałtyckich oraz Republiki Federalnej Niemiec. Patrole obejmują także przestrzeń powietrzną Polski – co ciekawe, upublicznione fotografie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych wskazują, że ze względu na sytuację kryzysową maszyny zostały pozbawione reflektorów Luneberga (a więc ich skuteczna powierzchnia odbicia radiolokacyjnego jest zdecydowanie mniejsza). To z kolei pokazuje, jak poważne walki na Ukrainie traktowane są przez Amerykanów.

W przypadku Brytyjczyków, upublicznione zdjęcia z lotów patrolowych wskazują, że F-35B Lightning II wykonują loty z zainstalowanymi reflektorami Luneberga. Wsparciem dla nich są wielozadaniowe samoloty Eurofighter Typhoon oraz maszyny tankowania powietrznego Airbus A330MRTT Voyager, które codziennie operują w polskiej przestrzeni powietrznej wykonując loty z bazy w Wielkiej Brytanii.

Obecnie Brytyjczycy dysponują flotą 26 samolotów F-35B Lightning II, które stacjonują m.in. w bazie Marham. Dotychczas RAF stracił jeden egzemplarz – maszyna (w wyniku błędu ludzkiego) spadła do Morza Śródziemnego w czasie procedury startu z lotniskowca HMS Queen Elizabeth.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Brytyjskie F-35B Lightning II nad Polską”

  1. Brytyjskie F-35 nad Polską a nasze F- 35 o ie dojdzie, pełną z dolność operacyjną o siągną w 2030 roku czyli za 8lat, kiedy świata może niebyć jescze raz 8 lat, kto podpisuje takie bzdurne kontrakty za taką ciężką kase!

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc