Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

400 tysięcy godzin globalnego nalotu F-35 Lightning II

Globalna flota samolotów F-35 Lightning II przekroczyła nalot 400 tys. godzin, część z nich w realnych operacjach na terenie całego świata. Fot. USAF

1 lipca korporacja Lockheed Martin poinformowała, że globalna flota wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny F-35 Lightning II przekroczyła granicę 400 tys. godzin. Powyższe wydarzenie wpisuje się w inne, które miały miejsce w ostatnich dniach.

Powyższy wynik to zasługa dostarczenia ponad 665 egzemplarzy seryjnych i przeszkolenia ponad 1400 pilotów oraz 11000 osób personelu technicznego. Według statystki producenta, cała flota wykonała ponad 235 tys. lotów - maszyny stacjonują w 21 bazach lądowych, a dodatkowo zostały już zintegrowane z kolejnymi okrętami lotniczymi. Obecnie F-35 Lightning II stacjonują na terenie dziewięciu państw. Tylko w czerwcu program może się pochwalić kilkoma ważnymi wydarzeniami: wyborem F-35 przez Szwajcarię, wykonaniem pierwszych lotów bojowych nad obszarem walk z pokładu lotniskowca HMS Queen Elizabeth (zarówno RAF oraz USMC), udział włoskich F-35 w misji NATO Baltic Air Policing.

Tego samego dnia Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych poinformował, że eskadra VMFA 314 osiągnęła pełną gotowość operacyjną. Co ważne, jest to pierwsza jednostka USMC, która została przezbrojona w samoloty pokładowe F-35C Lightning II – proces ten został zapoczątkowany w styczniu 2020 roku. W ciągu najbliższych miesięcy trafi na pokład jednego z lotniskowców US Navy. W bieżącym roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zaplanował, że F-35C będą uczestniczyć w rejsie operacyjnym USS Abraham Lincoln, a w przyszłym roku USS George Washington.

Z kolei 30 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie realizacji usług wsparcia logistycznego do już dostarczonych samolotów. Powyższy kontrakt ma maksymalną wartość 1,8 mld USD i ma zostać zrealizowany do końca bieżącego roku. W jego ramach producent ma realizować usługę dla wszystkich użytkowników samolotów tego typu – obecnie F-35 są eksploatowane przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Włochy, Niderlandy, Danię, Japonię, Republikę Korei, Izrael, Australię.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc