Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjczycy stracili F-35B Lightning II

17 listopada Brytyjczycy stracili w wypadku pierwszy egzemplarz samolotu F-35B Lightning II. Fot. Royal Navy

17 listopada do Morza Śródziemnego spadł wielozadaniowy samolot bojowy Lockheed Martin F-35B Lightning II należący do Royal Air Force. Pilot katapultował się i został uratowany przez zespół poszukiwawczo-ratowniczy.

Samolot należał do 617. Dywizjonu RAF i stacjonował na pokładzie lotniskowca HMS Queen Elizabeth, który powraca do kraju z pierwszego rejsu operacyjnego. Obecnie brak informacji o przyczynach wypadku – mają one zostać ustalone przez specjalnie powołaną do tego komisję, która już rozpoczęła swoje prace. Brytyjski resort obrony nie poinformował o wstrzymaniu lotów F-35B Lightning II.

Jest to pierwszy utracony przez Wielką Brytanię samolot tego typu. Dotychczas w historii programu utracono cztery F-35B Lightning II – trzy z nich należały do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo dwa inne egzemplarze USMC odniosły poważne uszkodzenia.

W październiku Brytyjczycy świętowali przekroczenie nalotu 10 000 godzin przez całą dostępną flotę maszyn tego typu. Do 2025 roku Londyn ma otrzymać całe (złożone dotychczas) zamówienie obejmujące 48 egzemplarzy. W ramach II fazy Brytyjczycy planują zamówić kolejnych 90 sztuk, jednak dotychczas nie upubliczniono harmonogramu czasowego powyższej inwestycji. W czerwcu 2019 roku brytyjskie F-35B Lightning II przeszły swój chrzest bojowy – maszyny należące do 617. Dywizjonu przebazowano do bazy Akrotiri na Cyprze, skąd wykonały kilka lotów bojowych nad Syrią oraz Irakiem. W czerwcu 2021 roku ponownie samoloty uczestniczyły w boju – tym razem operowały nad obszarem obu państw startując z pokładu lotniskowca HMS Queen Elizabeth, który wówczas operował na wodach Morza Śródziemnego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc