Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Udana próba F-35B Lightning II na pokładzie HMS Prince of Wales

Fot. US Navy

23 października Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że w połowie miesiąca zrealizowano udaną próbę wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35B Lightning II z wykorzystaniem brytyjskiego lotniskowca HMS Prince of Wales.

W czasie pobytu jednostki na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych zrealizowano pierwszą próbę (na pokładzie brytyjskiego okrętu) lądowania według procedury SRVL (Shipborne Rolling Vertical Landing). W jej ramach pilot wykonuje manewr skróconego lądowania – wykorzystuje przy tym zarówno moduł silnika umieszczony za kabiną oraz energię wytwarzaną przez moduł ogonowy. Mieszany zespół doświadczalny, składający się z personelu brytyjskiego i amerykańskiego, zrealizował próbę z wykorzystaniem maszyny należącej do ośrodka doświadczalnego lotnictwa morskiego w Patuxent River. Pierwszym pilotem, który wykorzystał procedurę SRVL na HMS Prince of Wales był amerykański pilot Paul Gucwa (USMC).

Dzięki nowej procedurze samolot podchodzi do lądowania z wykorzystaniem energii obu modułów, jednak dzięki prędkości poziomej manewr jest zbliżony do klasycznego. Po przyziemieniu pilot wykorzystuje jedynie hamulce własnego układu. Jednym z atutów SRVL jest uzyskanie większej masy, z którą samolot może wylądować. Poza tym zmniejszenie zmęczenia konstrukcyjnego ma zwiększyć resurs techniczny maszyn.

Dotychczas Brytyjczycy, po doświadczeniach z samolotami Harrier, wykorzystywali procedurę skróconego startu z wykorzystaniem rampy ski-jump, która umożliwia zwiększenie udźwigu podczas startu. Nowe lotniskowce typu Queen Elizabeth mają znacznie większą powierzchnię pokładu lotniczego oraz hangarowego co powoduje, że ich możliwości operacyjne są znacznie większe – grupa lotnicza może składać się z około 48 statków powietrznych. Zadania ofensywne mają wykonywać właśnie wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35B Lightning II sukcesywnie dostarczane do Wielkiej Brytanii przez producenta.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc