Zaloguj

Konferencja prasowa prezesa PGZ o przyczynach wycofania się z przetargu na „Żmiję”

We wtorek 14 listopada odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Polską Grupę Zbrojeniową, podczas której prezes Błażej Wojnicz wyjaśniał sprawę wycofania się Grupy z przetargu na lekki pojazd rozpoznania w ramach projektu Żmija. Prezes Wojnicz w sposób jednoznaczny stwierdził, że decyzja o rezygnacji z uczestnictwa w przetargu zapadła przed objęciem przez niego stanowiska prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej i była podjęta w oparciu o rekomendację należących do PGZ Wojskowych Zakładów Mechanicznych w Poznaniu.

 

Zorganizowana konferencja prasowa była odpowiedzią na doniesienia prasowe reporterów RMF FM, którzy podnieśli sprawę wycofania się Polskiej Grupy Zbrojeniowej z przetargu na „Żmiję” w wyniku czego przetarg wygrało go konsorcjum Polskiego Holdingu Obronnego (PHO) i firmy Concept. Całość wydarzeń miała miejsce w momencie gdy Błażej Wojnicz jednocześnie pełnił funkcje prezesa PGZ oraz PHO.

 

Jak wynika z wyjaśnień prezesa Wojnicza, w żaden sposób nie uczestniczył on w podejmowaniu decyzji o wycofaniu się z przetargu na Żmiję, która to zapadła na przełomie 2016 i 2017 roku, gdy nie był on jeszcze prezesem PGZ. Niezależnie od powyższego, ową decyzję oparto o odpowiednią rekomendację ewentualnego wykonawcy przetargu, tj. firmę WZM Poznań. Wskazano, że początkowy zamysł uczestnictwa w przetargu wraz z firmą ST Kinetics z Singapuru w oparciu o jej pojazd LSV Spider nie mógł zostać zrealizowany ze względu na koszty jego dostosowania do wymogów Inspektoratu Uzbrojenia, które miałyby wynieść ponad 10 mln zł. W bazowej wersji Spidera  fotel kierowcy znajduje się na środku kabiny a wymogiem strony polskiej był fotel po lewej stronie, co pociągnęłoby za sobą poważne zmiany konstrukcyjne. Zdaniem przedstawicieli PGZ koszty z tym związane spowodowałyby, że firma aby móc myśleć o wygraniu przetargu musiałaby obniżyć swoją marżę do symbolicznego poziomu a i to nie gwarantowałoby zdobycia kontraktu. W konsekwencji uznano realizację przetargu za nieopłacalną z punktu widzenia biznesowego.

 

Na poparcie słów o trybie i przyczynach podjętej decyzji o wycofaniu się z przetargu Prezes Wojnicz przedstawił dokumenty wskazujące na prowadzenie tego rodzaju korespondencji pomiędzy firmami.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc