Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pakistańskie korwety Jinnah zostaną uzbrojone w pociski CAMM-ER

Marynarka Wojenna Islamskiej Republiki Pakistanu będzie użytkownikiem okrętowego systemu obrony powietrznej Albatros NG. Na zdjęciu pocisk CAMM-ER w locie. Fot. MBDA Missile Systems.

12 czerwca br. tureckie media poinformowały, że cztery korwety typu Jinnah (turecki typ Ada, powstały w wyniku programu MILGEM), budowane dla Marynarki Wojennej Islamskiej Republiki Pakistanu, zostaną uzbrojone w oferowany przez spółkę MBDA Missile Systems, system obrony powietrznej Ablatros NG, wykorzystujący jako efektory pociski CAMM-ER. Tym samym Islamabad porzucił pomysł wyposażenia nowych okrętów w chiński system OPL.

Producent systemu Albatros NG nie podał oficjalnej informacji na ten temat, milczą też pakistańskie rządowe i wojskowe kanały komunikacji. O sprawie napisały jednak dobrze poinformowane tureckie media specjalistyczne o profilu wojskowo-zbrojeniowym, powiązane z tureckim przemysłem obronnym.

Pakistan rezygnuje z chińskiego systemu OPL

Na wstępie należy zaznaczyć, że początkowo pakistański resort obrony planował wyposażyć cztery korwety typu MILGEM w chiński system obrony powietrznej HQ-16 (Hong Qi 16), bazujący na rozwiązaniach rosyjskiego 3S90 Sztil. Uzbrojenie to jest przenoszone przez fregaty rakietowe Typu 054A Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Pierwsze informacje na temat zakupu przez Pakistan systemu HQ-16 do korwet typu Ada pojawiły się w marcu 2017 r. i wydawało się to naturalnym krokiem ze strony Islamabadu, ponieważ w latach poprzednich zawarł on z Chińczykami dwie umowy na dostawy lądowej wersji systemu HQ-16. W otwartych źródłach można znaleźć informację, że kontrakty dotyczyły w sumie dziewięciu zestawów HQ-16 wraz z odpowiednią liczbą stacji radiolokacyjnych IBIS-15 (DK-10).

W przypadku pakistańskich okrętów z pewnością wkrótce pojawi się informacja także o nowym systemie radiolokacyjnym do korwet typu Ada, ponieważ chiński miał być dostarczony wraz z radarem.

Kolejny użytkowników CAMM-ER w aplikacji morskiej

Oferowany przez MBDA okrętowy system obrony powietrznej Albatros NG do tej pory znalazł jednego klienta eksportowego, o czym producent poinformował w marcu br., nie wskazując jednocześnie, o jakie państwo chodzi. Pojawiły się spekulacje, że nabywcą Albatrosa NG może być Marynarka Wojenna Federacyjnej Republiki Brazylii, która w ostatnim czasie kompletowała wyposażenie i uzbrojenie fregat typu Tamandaré. Okazało się jednak, że nowe brazylijski jednostki otrzymają system obrony powietrznej Sea Ceptor, w którym efektorem jest pocisk CAMM w wersji podstawowej. Może to oznaczać, że marynarka Pakistanu będzie pierwszym użytkownikiem systemu Albatros NG.

Pocisk CAMM-ER ma zasięg do 40 km. Jego cechą charakterystyczną jest tzw. zimny start, co zmniejsza negatywny wpływ na wyrzutnię i sam pocisk w fazie opuszczania komory startowej. Fot. MBDA Missile Systems

Najważniejsza różnica pomiędzy systemami Sea Ceptor i Albatros NG leży właśnie w efektorze. Pocisk wykorzystywany w pierwszym (CAMM) ma zasięg do 25 km, a efektor systemu drugiego (CAMM-ER) ma zasięg wydłużony do 40 km. Poza tym oba zostały wyposażone w aktywną głowicę radiolokacyjną. Pociski CAMM i CAMM-ER odpalane są z wyrzutni pionowej VLS. Ich cechą charakterystyczną jest także technologia zimnego startu.

Trzeba jednak odnotować, że o ile system Sea Ceptor jest już operacyjny (otrzymały go brytyjskie fregaty typu 23), o tyle Albatros NG jeszcze nie wszedł do eksploatacji. Według zapowiedzi MBDA, ma to nastąpić na podstawie realizacji kontraktu ze wspomnianym powyżej pierwszym klientem eksportowym w 2024 r.

Tureckie korwety dla floty Pakistanu

Kontrakt budowę czterech korwet typu Ada dla Marynarki Wojennej Islamskiej Republiki Pakistanu podpisano w lipcu 2018 r. (we flocie Pakistanu będzie się je określało mianem korwet typu Jinnah). Jego wartość nie została upubliczniona, ale został on okrzyknięty mianem największego kontraktu eksportowego w historii tureckiego przemysłu zbrojeniowego. Umowa przewiduje, że dwie pierwsze jednostki zbuduje turecka stocznia Istanbul Naval Shipyard. Okręty tej transzy mają zostać przekazane Pakistańczykom w okresie do 2023 r. Dwie kolejne korwety zbuduje pakistańska stocznia Karachi Shipyard and Engineering Works w Karaczi. Te jednostki mają wejść do służby w 2024 r. (tak zakładał początkowy harmonogram, ostatnie jednak pojawiły się informacje wskazujące, że ostatnia z czterech korwet wejdzie do linii na początku 2025 r.).

Do 2025 r. fota Pakistanu otrzyma cztery korwety typu Jinnah/Ada. Powyżej wizualizacja jednostki. Fot. Marynarka Wojenna Islamskiej Republiki Pakistanu/Twitter

Trzy korwety dla Pakistanu już są budowane (dwie w Turcji, jedna w Pakistanie). Pierwsza z nich ma zostać zwodowana w lipcu br. w stoczni Istanbul Naval Shipyard. Z kolei budowa czwartej ma ruszyć jeszcze w lipcu w stoczni w Karaczi.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Pakistańskie korwety Jinnah zostaną uzbrojone w pociski CAMM-ER”

  1. Nawet zacofany i biedniejszy od Polski Pakistan wyprzedza nas w modernizacji swojej marynarki wojennej i wkrótce będzie posiadał zaawansowane systemy przeciwlotnicze na swoich nowych okrętach a to na niestety świadczy o niezwykłej lekko mówiąc nieudolności i arogancji naszych decydentów, po prostu na razie wstyd za takie podejście do obronności naszej ojczyzny a interesów morskich mamy coraz więcej i aby ich realnie strzec potrzeba mocnej MW.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc