Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

MBDA z pierwszym zamówieniem na nowy system Albatros NG

Firma MBDA otrzymała pierwszy kontrakt na nowy system obrony powietrznej Albatros NG, oparty o rakiety CAMM-ER. Fot. MBDA

Firma MBDA otrzymała pierwszy kontrakt na nowy system obrony powietrznej Albatros NG, oparty o rakiety CAMM-ER. Pierwsze zamówienie od nieujawnionego klienta zagranicznego oznacza kolejne potwierdzenie znaczenia rodziny rakiet przeciwlotniczych CAMM na globalnym rynku uzbrojenia i toruje drogę do dalszych zakupów przez tego samego klienta oraz floty wojenne innych państw.


Albatros NG to nowej generacji morski system obrony powietrznej typu NBAD (Naval Based Air Defense), wykorzystujący rakiety CAMM-ER, będące wersją pocisku o wydłużonym zasięgu, wywodzącego się z rodziny CAMM (Common Anti-air Modular Missile), która trafiła już do klientów na całym świecie jako oręż lądowych i okrętowych zestawów obrony powietrznej. Zgodnie z warunkami złożonego zamówienia Albatros NG wejdzie do służby w 2024 roku.

Albatros NG, wywodzący nazwę od starszych systemów Albatros, od lat użytkowanych przez włoską marynarkę wojenną i kilku klientów eksportowych, może stanowić uzbrojenie różnych typów okrętów zapewniających obronę powietrzną, od jednostek patrolowych i korwet po niszczyciele. Umożliwia też stworzenie warstwowej obrony powietrznej przez większe jednostki, takie jak fregaty i niszczyciele, już wyposażone w system obrony powietrznej dalekiego zasięgu. Można go łatwo zintegrować z okrętem, bez znaczących zmian w projekcie jednostki pływającej; jego system dowodzenia (C2) został zaprojektowany z myślą o integracji zarówno z nowymi, jak i istniejącymi morskimi systemami zarządzania walką (CMS).

Pocisk CAMM-ER służy do samoobrony jednostek wojskowych i obrony wyznaczonego obszaru przed zmieniającymi się zagrożeniami powietrznymi na dystansach przekraczających 40 km. Zostanie zintegrowany z nowymi naziemnymi systemami obrony powietrznej włoskich wojsk lądowych i sił powietrznych. Systemy z rodziny CAMM weszły już do użytku w brytyjskich wojskach lądowych i Royal Navy, a także wojskach kilku krajów eksportowych.

Systemy obrony powietrznej wykorzystujące pociski CAMM i CAMM-ER mogą zapewnić siłom zbrojnym zaawansowaną ochronę przed stale ewoluującymi zagrożeniami powietrznymi, w tym załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi, precyzyjną amunicją kierowaną, pociskami skrzydlatymi zmierzającymi do celu lotem profilowym/nad morzem oraz obiektami o małej skutecznej sygnaturze radarowej (RCS); wszystko to w sytuacji zastosowania najnowszych środków przeciwdziałania.

MBDA

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 comments on “MBDA z pierwszym zamówieniem na nowy system Albatros NG”

  1. Taki system powinien być na naszych korwetach rakietowych, które trzeba zbudować, być może także na fregaty plus doposażyć ORP Ślązak w ten system z Camm-ER a do tego opracować wyrzutnie na rakiety Piorun, dalej Piorun 2 i oczywiście wyposażyć w nie wszystkie większe jednostki MW oraz bazy morskie. Taki system Albatros NG wypadałoby pozyskać wraz z z systemem OPL Narew czerpiąc korzyści z unifikacji efektorów Camm-ER i Camm, które mogłyby być produkowane i serwisowane w Polsce. Do tego koniecznie wzmocnić wreszcie NDR-y o nowe radary wskazywania celów i rozpoznawcze BSL-e aby wykorzystać pełen zasięg rakiet NSM. To powinien być priorytet dla MON-u w tej dziedzinie jeśli tylko zależy im na bezpieczeństwie kraju.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc