Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

O technice samochodowej i pancernej w Łochowie – relacja z konferencji EKSPLOBALIS 2018

W dniach 28-30 maja w Pałacu w Łochowie miała miejsce konferencja „EKSPLOBALIS 2018. Konstrukcja, eksploatacja, osłona balistyczna pojazdów oraz technologie”, którą zorganizował Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS). Podczas 3 dni obrad zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt prezentacji i referatów odnoszących się do tematyki techniki pancernej, samochodowej, logistyki, cyklu życia sprzętu oraz ochrony balistycznej. Na wydarzeniu obecni byli dziennikarze miesięcznika „Wojsko i Technika”.

 

W trwającej 3 dni konferencja EKSPLOBALIS wzięło udział około 80 uczestników reprezentujących w zasadzie wszystkie liczące się w polskiej branży zbrojeniowej podmioty działające w obszarze techniki pancernej i samochodowej. Oprócz WITPiS, podczas 6 sesji plenarnych swoje prezentacje wygłosili przedstawiciele m.in. Wojskowej Akademii Technicznej, Szefostwa Służby Czołgowo-Samochodowej, Przemysłowego Instytutu Motoryzacji, Instytutu Transportu Samochodowego, Instytutu Metalurgii Żelaza, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, czy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Ponadto obecni z prezentacjami byli także reprezentanci przedsiębiorstw, takich jak: Oberaigner, TDM Electronics, Jelcz Komponenty, ANB, czy Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu.

 

Do najciekawszych wystąpień zaliczyć można te odnoszące się do rozwoju broni pancernej w Wojsku Polskim, nowoczesnych rozwiązań przy konstruowaniu wozów zabezpieczenia technicznego, utylizacji sprzętu wojskowego, problematyki eksploatacji bezzałogowych pojazdów transportowych, kuloodpornych blach ze stali nanostrukturalnej, powłok antywybuchowych i antyodłamkowych, wpływu struktur pancernych na odporność przeciwminową kadłubów pojazdów wojskowych, a także nowych kołowych transporterów opancerzonych. Oprócz prezentacji konferencja była okazją do spotkań warsztatowych z autorami referatów  i zapoznania się ze sprzętem który został wystawiony na pokaz na terenie pałacu w Łochowie.

 

Innym ważnym elementem wydarzenia była jego część networkingowa. Organizatorzy konferencji zadbali o możliwość prowadzenia licznych rozmów kuluarowych oraz wzajemnego zapoznania się wszystkich uczestników poprzez wspólne lunche, kolacje i wydarzenia o charakterze kulturowym. Szczególnie istotne były w tym kontekście kolacje pierwszego i drugiego dnia konferencji oraz zwiedzanie historycznego kompleksu koszarowego w Komorowie oraz możliwość zobaczenia historycznego rękodzieła.

[cycloneslider id="eksplobalis-2018"]

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc