Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Konferencja WITU „Innowacyjne technologie w szkoleniu wojsk lądowych”

23 lipca br. w Wojskowym Technicznym Instytucie Uzbrojenia w podwarszawskiej Zielonce odbyła się konferencja „Innowacyjne technologie w szkoleniu wojsk lądowych”. Została ona zorganizowana przez Instytut, a honorowym patronatem wydarzenie objął poseł Michał Jach, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP.

Konferencję tradycyjnie otworzyło przemówienie dyrektora Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia płk. dr. inż. Rafała Bazeli, który podkreślił, że konieczne jest wypracowanie modelu sprawnej współpracy pomiędzy Siłami Zbrojnymi RP, środowiskami naukowymi i sektorem przemysłowym, żeby zapewnić wojsku dostawy potrzebnego i nowoczesnego sprzętu, zresztą wykorzystywanego nie tylko do szkolenia jednostek lądowych. Konferencja w WITU miała być właśnie przyczynkiem do tego. Dwie sesje teoretyczne, z których składało się spotkanie w Zielonce, stanowiły platformę do wymiany poglądów przez specjalistów reprezentujących wojsko, naukę i przemysł oraz do uzyskania aktualnych informacji o najnowszych rozwiązaniach technicznych w zakresie symulatorów i trenażerów wykorzystywanych do szkolenia żołnierzy wojsk lądowych w kraju i za granicą.

Tematyka innowacyjnych technologii w szkoleniu wojsk lądowych przyciągnęła wielu wysokich rangą oficerów Wojska Polskiego. W konferencji udział wziął szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, który przed rozpoczęciem pierwszej sesji specjalistycznej wygłosił przemówienie. Gen. Andrzejczak mówił o relacjach pomiędzy wojskiem i twórcami oraz producentami sprzętu. W swoim wystąpieniu panoramicznie zarysował także zmiany dotyczące otoczenia, w których obecnie działają i w przyszłości będą musiały funkcjonować Siły Zbrojne RP. Sporo uwagi poświęcił zmianom, które zachodzą na współczesnym polu walki i z którymi musi się mierzyć Wojsko Polskie.

Swój referat wygłosił także gen. bryg. Jan Rydz, szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P3/P7 Sztabu Generalnego WP. W swoim wystąpieniu mówił on o wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań w szkoleniu oddziałów i pododdziałów wojsk w warunkach garnizonowych oraz poligonowych.

Po wystąpieniach wstępnych nastąpiły dwie sesje specjalistyczne, podczas których referaty zaprezentowali przedstawiciele producentów sprzętu wykorzystywanego do szkolenia wojsk lądowych, a także naukowcy. Uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z możliwościami systemu wsparcia szkolenia bojowego „Śnieżnik” i urządzeniami wsparcia szkolenia załóg czołgów Leopard 2A5, a także rozwiązaniami oferowanymi przez firmy: Krauss-Maffei Wegman, Autocomp Managament Sp. z o.o., RUAG i Saab.

(ŁTP) Foto: WITU.
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc