Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy pojazd podwodny dla ORP Albatros

Fot. Łukasz Pacholski

10 czerwca Komenda Portu Wojennego Gdynia poinformowała o uruchomieniu postępowania przetargowego w sprawie modyfikacji niszczyciela min ORP Albatros w zakresie systemu rozpoznania i niszczenia min.

Jak wskazuje komunikat, szczegóły dotyczące postępowania zostaną przekazane wyłącznie podmiotom zakwalifikowanym do składania ofert. Wiadomo, że projekt jest realizowany w ramach procedury przyspieszonej – publiczna część informacji obejmuje jedynie informacje mówiące o potrzebie dostawy zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego oraz jego integrację z okrętowym systemem pozycjonowania podwodnego oraz pomieszczeniem pojazdów podwodnych. Dzięki temu ORP Albatros ma dysponować zwiększoną możliwością w zakresie prowadzenia rozpoznania, identyfikacji i niszczenia przedmiotów niebezpiecznych zalegających na dnie morza.

Podmioty zainteresowane udziałem w postępowaniu mają czas na składanie wniosków do 18 czerwca. Jedynym kryterium podlegającym ocenie jest cena.

ORP Albatros (602) to drugi niszczyciel min typu Kormoran II – uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 28 listopada 2022 roku. Jednostka jest wyposażona w kilka typów pojazdów podwodnych – Saab Double Eagle SAROV, Kongsberg Hugin, Gavia oraz Głuptak.

W ramach programu budowy drugiej serii niszczycieli min typu Kormoran II doszło już do zamówienia kolejnych trzech pojazdów Saab Double Eagle SAROV (miało to miejsce w październiku 2022 roku). Jak podkreśla, od wielu miesięcy, Agencja Uzbrojenia planuje się zachowanie maksymalnej unifikacji wszystkich okrętów (poza prototypowym ORP Kormoran).

Nie można wykluczyć, że w ramach powyższego postępowania zaplanowano zakup kolejnego pojazdu Saab Double Eagle SAROV. Jest to związane z, nieoficjalnymi, informacjami dotyczącymi utraty jednego z już dostarczonych egzemplarzy w ubiegłym roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc