Zaloguj

Nowe okręty bliżej US Navy

7 grudnia w Stanach Zjednoczonych odbyły się uroczystości chrzcin dwóch okrętów, które mają zasilić US Navy. W obu przypadkach mowa o seryjnych jednostkach budowanych dla floty przez stocznie lokalne.

W Newport News, przy obecności ponad 20 tys. gości, dokonano chrztu lotniskowca USS John F. Kennedy (CVN 79). Jest to drugi okręt typu Gerald R. Ford, który został zbudowany w stoczni Huntington Ingalls Industries Newport News Shipbuilding. Patronem jednostki został 35. prezydent Stanów Zjednoczonych, który został zamordowany w listopadzie 1963 roku. Co ciekawe, jest to jednocześnie drugi lotniskowiec nazwany na jego cześć. Poprzedni USS John F. Kennedy (CV-67), służył w latach 1968-2007, a obecnie jednostka oczekuje w Filadelfii na swój los.

Tego samego dnia w Mobile w stanie Alabama odbyła się uroczystość chrztu wielozadaniowego okrętu wojennego USS Mobile (LCS 26). Jest to trzynasty przedstawiciel typu Independence, który zbudowała stocznia Austal w Mobile. Wszystkie charakteryzują się układem trimarana, według obecnych planów pełnią służbę na wodach Oceanu Spokojnego, a portem macierzystym jest San Diego w Kalifornii. Obecnie w US Navy służy dziesięć okrętów tego typu, dwa z nich operują na wodach Azji w ramach działań ekspedycyjnych.

(ŁP) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc