Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Norwegia modernizuje swoje C-130J-30 Super Hercules

Fot. Lockheed Martin

21 lutego korporacja Lockheed Martin poinformowała o dostarczeniu Norwegii pierwszego, zmodernizowanego, egzemplarza średniego samolotu transportowego C-130J-30 Super Hercules.

Maszyna przeszła prace w zakładach korporacji Lockheed Martin w Greenville w stanie Karolina Południowa. W ramach modernizacji wdrożono konfigurację Block 8.1, która obejmuje montaż nowych systemów pokładowych, oświetlenia do lotów w goglach noktowizyjnych, nowego transpondera IFF czy też układu diagnostyki. Amerykański Departament Stanu zatwierdził norweskie zapytanie ofertowe w powyższej kwestii w kwietniu 2023 roku. Cały projekt może kosztować do 166 mln USD.

Poza modernizacją, standard Block 8.1 jest obecnie dostarczany przez Lockheed Martin w seryjnie nowych maszynach. Pierwsze z nich trafiły do użytkowników na początku bieżącego roku.

Norwegia eksploatuje C-130J-30 Super Hercules od 2008 roku. Cztery pierwsze zostały zamówione w 2007 roku, a dostawy zrealizowano w latach 2008-2010. Jeden z nich (nr 5630) został utracony w marcu 2012 roku, w czasie ćwiczeń Cold Response (pięć ofiar śmiertelnych). W jego miejsce zamówiono nowy egzemplarz, który został dostarczony w styczniu 2014 roku – maszyna pochodziła z partii zakontraktowanej przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Pozwoliło to na ekspresową realizację zlecenia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc