Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Filipiny, oficjalnie, ogłosiły zakup samolotów C-130J-30 Super Hercules

Fot. Łukasz Pacholski

19 października Ministerstwo Obrony Filipin oraz korporacja Lockheed Martin poinformowali, że doszło do podpisania kontraktu na dostawę trzech średnich samolotów transportowych C-130J-30 Super Hercules. Decyzja o ich zamówieniu zapadła na początku 2023 roku.

Trzy samoloty zostały zamówione poprzez komercyjną procedurę DCS. Jak wskazuje producent, wszystkie mają zostać dostarczone w 2026 roku. W podobny sposób swoje C-130J-30 zamówiła m.in. Indonezja oraz (częściowo) Indie. Jak wskazują ślady, zaliczka (około 108,5 mln USD) była przewidziana do wydania do końca 2022 roku. Co ciekawe, początkowo Filipiny planowały zamówienie pięciu egzemplarzy. Już w grudniu 2022 roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, jako pośrednik w procedurze FMS, zawarł umowę z firmą PPI Technical Services LLC w sprawie budowy i certyfikacji centrum obsługi technicznej łopat śmigieł na terytorium Filipin. Umowa miała wartość 16,3 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca 2027 roku. W momencie podpisania kontraktu uruchomiono jej pełne finansowanie, pochodzące z budżetu Filipin.

Jednym z powodów zakupu nowych Super Herculesów są potrzeby operacyjne - w sezonie huraganów przynajmniej trzy maszyny tej klasy muszą znajdować się w gotowości do niesienia pomocy na wyspach archipelagu. Dodatkowo ważnym argumentem jest fakt, że obecnie eksploatowane samoloty C-130 Hercules są stare i wyeksploatowane. 4 lipca 2021 roku doszło do katastrofy jednego z nich (komisja badająca przyczyny wskazała na błąd załogi), która skutkowała śmiercią 53 osób. Obecnie w strukturach Sił Powietrznych Filipin znajdują się cztery samoloty tego typu. Są to maszyny należące do I generacji (C-130B/H/T). Zakup samolotów C-130J Super Hercules to jeden z kilku projektów modernizacji lotnictwa wojskowego tego kraju. Dodatkowo władze w Manili planują zamówienie trzeciej partii wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk oraz odrzutowych samolotów bojowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc