Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nie mogą w Paryżu to prezentują się w Abu Zabi – rosyjskie firmy stoczniowe na IDEX & NAVDEX 2023

Model okrętu rakietowego projektu 22800E, czyli eksportowej wersji Karakurta budowanego dla WMF FR. Fot. Andrzej Nitka

Podczas odbywającego się w dniach 20‒24 lutego w Abu Zabi stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich salonu przemysłu obronnego IDEX & NAVDEX 2023 swoją ofertę przedstawiały również rosyjskie firmy, w tym te reprezentujące przemysł stoczniowy.

Rosja mimo prowadzenia wojny na Ukrainie nie jest całkowicie izolowana na arenie międzynarodowej. Jednym z widocznych przejawów takiego stanu rzeczy jest udział rosyjskich firm, w tym z sektora morskiego, w międzynarodowych targach zbrojeniowych. Co prawda nie jeż to już możliwe w Europie np. w Paryżu (Euronaval) ale na Półwyspie Arabskim, już jak najbardziej.

Jednym z takich przykładów jest prezentacja rosyjskiego uzbrojenia podczas salonu przemysłu obronnego IDEX & NAVDEX 2023. Można było się z nim zapoznać w pawilonie narodowym zorganizowanym przez Rosoboroneksport państwową agencją pośredniczącą w eksporcie produktów, technologii i usług związanych z obronnością jak i podwójnego zastosowania. Jest to o tyle zrozumiałe, że kraje arabskie są bardzo ważnym odbiorcą rosyjskiego uzbrojenia, a rosyjskie firmy są stale obecne na tych targach od pierwszej ich edycji, która odbyła się w 1993 r.

Wśród wystawców obecnych w rosyjskim pawilonie znalazły się dwie firmy prezentujące jednostki pływające tj. AO Sudostroitielnaja Korporacyja „Ak Bars”, która jest właścicielem stoczni AO Zielenodoskij Zawod im. A. M. Gorkowo z Zielenodolska (Tatarstan) oraz AO Koncern „Kałasznikow”, który w swojej ofercie, poza bronią strzelecką, ma również małe kutry szturmowe.

W tym roku w Abu Zabi korporacja Ak Bars prezentowała w postaci modeli fregatę rakietową Gepard-3.9 (opartą na rosyjskich jednostkach tej klasy projektu 11661), mały okręt rakietowy projektu 21635 Sarsar (będący eksportową wersję Bujana-M), mały okręt rakietowy projektu 22800E Karakurt-E, pełnomorski patrolowiec projektu 22160 oraz kuter przecidywersyjny projektu 21980E. Natomiast koncern Kałasznikow promował szybki kuter szturmowy BK-10 oraz kuter transportowo-szturmowy BK-16.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc