Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON wzmacnia jednostki wojskowe na Warmii i Mazurach

Pierwsza partia czołgów K2, która trafiła do Morąga. Fot. Andrzej Nitka

Wejście w fazę realizacji kontraktów na dostawę koreańskich czołgów podstawowych K2 Black Panther i samobieżnych armatohaubic K9A1 oznacza realne wzmocnienie stacjonujących na Warmii i Mazurach jednostek wojskowych wchodzących w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo stacjonuje obecnie w Olsztynie.

Pozyskaniu nowoczesnego sprzętu towarzyszą również działania w zakresie zwiększenia liczby jednostek wojskowych i żołnierzy stacjonujących w północno-wschodnich rejonach naszego kraju. Pierwszym związkiem taktycznym, który doświadcza tego procesu jest 20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana.

Jednostka ta jako pierwsza otrzymała zakupione w południowokoreańskiej firmie Hyundai Rotem czołgi K2, które służyć będą w batalionie czołgów stacjonującym w Morągu. Dla tej brygady jest to początek prawdziwej rewolucji sprzętowej. Należy w tym miejscu przypomnieć, że jeszcze do zeszłego roku żołnierze tego batalionu szkolili się na czołgach T-72, które obecnie walczą na Ukrainie, zaś dwa bataliony zmechanizowane (w tym jeden z Morąga) nadal użytkują zupełnie przestarzałe bojowe wozy piechoty BWP-1.

Zgodnie z niedawną wypowiedzią ministra obrony narodowej Mariusz Błaszczaka na antenie Polskiego Radia Olsztyn, wszystkie 180 czołgów K2, które trafią do Polski z Republiki Korei znajdą się w wyposażeniu 16. Dywizji Zmechanizowanej. Poza Morągiem będą one stacjonować w Ostródzie, gdzie utworzony będzie nowy batalion czołgów podporządkowany 20. Brygadzie Zmechanizowanej, a także w Braniewie, gdzie zastąpią czołgi PT-91 Twardy w składzie 9. Brygady Kawalerii Pancernej.

Zaletą czołgów K2 ma m być ich stosunkowo niewielka masa i wysoka mobilność przydatna w trudnym terenie północno-wschodniej Polski. Fot. Andrzej Nitka

Również stacjonujący na Warmii i Mazurach artylerzyści mają powodu do zadowolenia. Podczas przekazania pierwszej partii armatohaubice K9A1 żołnierzom 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie poinformowano o decyzji przeformowania tej jednostki w brygadę. Tym samym reaktywowana została 1. Mazurska Brygada Artylerii przeformowana 31 grudnia 2010 r. właśnie w 11. Mazurski Pułk Artylerii. Uczestniczący w tej uroczystości minister obrony zadeklarował, że do brygady trafią bezzałogowe systemy latające, oraz że będzie ona stacjonować także w Olecku, w którym powstanie nowa jednostka wojskowa.

Podczas wywiadu dla Polskiego Radia Olsztyn Mariusz Błaszczak poinformował jednocześnie, że 16. Dywizję Zmechanizowaną wzmocnią amerykańskie wyrzutnie rakietowe HIMARS, natomiast ich koreańskie odpowiedniki K239 Chunmoo trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej. Szef MON zapowiedział również, że w najbliższej przyszłości między tymi dywizjami pojawi się nowo formowana 1. Dywizja Legionów, która stacjonować będzie na terenie województwa podlaskiego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc