Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Moduły Homar-K dostarczone do Polski

Fot. Hanwha Aerospace

15 września Agencja Uzbrojenia poinformowała, że do Polski dostarczono jedenaście modułów artyleryjskich wyrzutni rakietowych Homar-K, które przetransportowano drogą morską z Republiki Korei.

Zgodnie z deklaracjami, koreańskie elementy mają zostać zintegrowane z podwoziami Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS w Hucie Stalowa Wola S.A.. W kolejnych tygodniach do Polski mają zostać przetransportowane jeszcze cztery moduły, które także przejdą proces integracji z polskimi podwoziami. Jest to kolejny etap realizacji umowy zawartej pomiędzy Agencją Uzbrojenia oraz Hanwha Aerospace w listopadzie 2022 roku.

Obecnie w Polsce znajduje się pierwsza wyrzutnia K239 Chunmu zintegrowana z podwoziem Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS. Jej publiczną prezentacją był XXXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Kolejne dwie wyrzutnie przechodzą proces testów i prób w Republice Korei, a po ich zakończeniu zostaną dostarczone drogą morską do Polski.

W ramach umowy, zawartej w listopadzie 2022 roku, Agencja Uzbrojenia zakontraktowała zakup 218 wyrzutni rakietowych Hanwha Aerospace K239 Chunmu. Wyrzutnie będą wykorzystywały polskie podwozia Jelcz rodziny P882, wyposażone w polskie środki łączności, Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ firmy WB Electronics S.A., a także system kontroli strzelania i sterowania wyrzutnią firmy Hanwha. To samo dotyczy pojazdów wsparcia działań środków ogniowych, w pierwszej kolejności samochodów do transportu i przeładunku pakietów z rakietami.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc