Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Opancerzone koparko-ładowarki dla Wojska Polskiego

Fot. Łukasz Pacholski

29 kwietnia Agencja Uzbrojenia poinformowała o zamiarze przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych w sprawie potencjalnego zakupu dużej partii opancerzonych koparko-ładowarek z łyżką wieloczynnościową.

Potencjalni zainteresowani mają czas na składanie zgłoszeń do 31 maja, a same konsultacje mają zostać zrealizowane w okresie od 10 czerwca do 7 lipca bieżącego roku.

Jak wskazuje upubliczniona dokumentacja, Agencja Uzbrojenia jest zainteresowana zakupem do 220 kompletów (koparko-ładowarki wraz z łyżkami, wiertnicami oraz młotami hydraulicznymi) oraz dwoma trenażerami pozwalającymi na szkolenie personelu. Realizacja zamówień ma obejmować lata 2026-35. Dopuszczalna masa pojazdu (wraz z pełnym zapasem paliwa, łyżką wielofunkcyjną oraz operatorem) nie powinna przekraczać 17000 kg. Długość całkowita ma wynosić do 10,2 metrów, szerokość 2,5 metrów, a rozstaw osi od 3 do 3,2 metrów.

Pojazdy mają wspierać ruchy wojsk poprzez pokonywanie i usuwanie zapór fortyfikacyjnych, przeszkód terenowych, zawał i gruzowisk; odbudowy i naprawy dróg (doraźną); budowy objazdów i wzmacnianiem dróg gruntowych; budową stanowisk startowych; budowę zapór fortyfikacyjnych różnych typów; niszczeniem dróg i obiektów komunikacyjnych.

Obecnie standardem w powyższym segmencie są uniwersalne maszyny inżynieryjne UMI 9.50, które są dostarczane przez Hutę Stalowa Wola S.A.. Od 2004 roku jednostki logistyczne i saperskie odebrały ponad 60 egzemplarzy, które są eksploatowane w kraju oraz poza jego granicami. Wśród wad wymienia się brak opancerzenia.

Poza poszukiwaniem opancerzonych koparko-ładowarek, Inspektorat Wsparcia poszukuje dostawcy 36 koparek na podwoziu samochodowym. W tym przypadku przetarg dotarł do fazy otwarcia ofert – jedyną złożyła firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o..

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc