Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii tworzy stanowisko pełnomocnika ds. programu Ajax

Problemy z dopracowaniem rodziny pojazdów Ajax urosły do takich rozmiarów, że niezbędne stało się powołanie urzędnika odpowiedzialnego za ich rozwiązanie, lub za zakończenie programu. Fot. British Army

1 października Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej utworzyło w swoich strukturach stanowisko pełnomocnika ds. programu Ajax. Miałby on doprowadzić do pomyślnego rozwiązania problemów z kłopotliwym programem, lub do jego zamknięcia.

Został nim David Marsh, dyrektor ds. realizacji projektów w brytyjskim resorcie obrony. Urzędnik ten ma za sobą trzy dekady pracy w MoD i kilkakrotnie pełnił obowiązki osoby kierującej różnorodnymi programami. Jego głównym zadaniem będzie opracowanie planu naprawy programu Ajax (dawniej Scout SV, program zakupu nowego bojowego wozu rozpoznawczego) i zresetowania go, a następnie zapewnienie poprawnego funkcjonowania pojazdów oraz ich terminowych dostaw. Należy przy tym zaznaczyć, że o ile głównym zadaniem (i najwyraźniej preferowanym) jest rozwiązanie problemów z Ajaxem produkcji GDELS, o tyle Marsh dostał również od MoD oraz Urzędu ds. Infrastruktury i Projektów prawo do podjęcia decyzji o anulowaniu programu, gdyby uznał, że uzyskanie pozytywnego wyniku jest niemożliwe. Podczas prowadzenia działań Marsh ma regularnie informować Urząd ds. Infrastruktury i Projektów o bieżącej sytuacji.

Obecnie program notuje ponad roczne opóźnienie (wstępna gotowość operacyjna Ajaxów miała być osiągnięta w czerwcu 2020 r.). Mimo wydania 3,2 mld GBP (lub, wg innych źródeł, nawet 3,5 mld), spośród 5,5 mld GBP przewidzianych w umowie, nikt obecnie nie wie, kiedy program zostanie wznowiony, nie mówiąc o jego zakończeniu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc