Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ostatnie strzelanie haubicoarmat AS-90 w Wielkiej Brytanii

Symboliczna ostatnia salwa z dział AS-90 na brytyjskiej ziemi ‒ ostatni powstały w Wielkiej Brytanii seryjny samobieżny system artyleryjski będzie wykorzystywany jeszcze przez kilka miesięcy przez kontyngent British Army w Estonii. Jest wysoce prawdopodobne, że wkrótce większość sprawnych dział tego typu trafi na Ukrainę. Fot. British Army

2 maja Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej poinformowały o przeprowadzeniu ostatniego na Wyspach Brytyjskich strzelania ze 155 mm haubicoarmat samobieżnych AS-90.

Informację przekazano za pomocą konta 1st Royal Horse Artillery (1. pułk artylerii konnej) w mediach społecznościowych. Mówi ona, że dowódca pododdziału po raz ostatni wydał rozkaz do otwarcia ognia z AS-90 ‒ Po 30 latach zaszczytnej służby, brytyjscy artylerzyści jeszcze nie mówią „żegnaj” ich najbardziej ukochanemu i sprawdzonemu w boju działu samobieżnemu, ponieważ The Chestnut Troop [dosł. Oddział Kasztanowy, najstarsza bateria pułku, przyp. autora] będzie wykorzystywał AS-90 w Estonii jeszcze przez 9 miesięcy. Dodano również, że AS-90 jest popularna w Siłach Zbrojnych Ukrainy, ponieważ została zaprojektowana z myślą o działaniach na froncie wschodnim. Mniej więcej w tym samym czasie władze Wielkiej Brytanii poinformowały o planach przekazania Ukrainie kolejnych 18 haubicoarmat, co oznacza, że ich liczba w SZU wzrośnie do 50, kolejnych 12 ‒ niesprawnych ‒ przekazano jako źródło części zamiennych. Łącznie zatem w British Army pozostanie ok. 30 dział ze 179 dostarczonych w latach 1992‒1995.

Zgodnie z oficjalnymi planami, British Army miała ostatecznie wycofać AS-90 w 2030 r., które zastąpić mają 155 mm armatohaubice na podwoziu kołowym Boxer RCH 155, lecz wg brytyjskich komentatorów przypuszczalnie nastąpi to wcześniej. Pozostałe sprawne działa mają być sukcesywnie wycofywane z eksploatacji w miarę napływania nowego sprzętu ‒ 14 zamówionych w 2023 r. 155 mm armatohaubic Archer (dostawy są realizowane od października ub.r.) oraz początek realizacji programu Boxer RCH 155 (decyzja z kwietnia 2024 r., dostawy pierwszych pod koniec dekady Boxer RCH 155 zastąpi AS-90 w British Army (zbiam.pl)).

Wycofanie AS-90 z aktywnej służby (skoro nie będą uczestniczyły w strzelaniach) faktycznie zakończy 32-letni okres ich użytkowania w British Army, rozpoczęty wraz z początkiem dostaw, realizowanych przez Vickers Shipbuilding and Engineering (obecnie BAE Systems) od 1992 r. Pierwsze strzelania w jednostce liniowej AS-90 przeprowadziły w 1993 r. AS-90 zastąpiły w Royal Artillery 105 mm haubice samobieżne FV433 Abbot (w linii od 1963 r.), amerykańskie 155 mm haubicoarmaty M109 (w służbie od 1965 r.) i ciągnione FH70 tego samego kalibru (1980 r.). Działo w zmodernizowanej wersji AS90 Braveheart, z lufą o długości 52 kalibrów, nigdy nie weszło do produkcji, ale na mocy umowy z 26 lipca 1999 r. jej system wieżowy został zakupiony przez Hutę Stalowa Wola do polskiej 155 armatohaubicy samobieżnej, późniejszego Kraba. Firma VSEL (potem GEC Marconi) współpracowała także z południowokoreańską Agencja Rozwoju Obronnego (Agency for Defense Development, ADD) i firmą Samsung Aerospace (dziś Hanwha Aerospace) przy rozwoju działa K9.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc