Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ocena programu Ajax

5 czerwca brytyjskie media poinformowały, że Ministry of Defence dokona ponownej oceny programu zakupu rozpoznawczych wozów bojowych rodziny Ajax, wartego 5,3 mld GBP (6,7 mld USD). Powodem ma być opóźnienie w osiągnięciu pełnej gotowości operacyjnej przez pierwszą partię pojazdów.

Szczegółowy raport jest wciąż w opracowaniu, a stały sekretarz Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii Stephen Lovegrove przygotowuje się do oficjalnego powiadomienia o jego rezultatach Komisji ds. Wydatków Publicznych Parlamentu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Informacja miała zostać wstępnie przekazana wspomnianej komisji przez marszałka Richarda Knightona, zastępcę szefa Sztabu Obrony ds. zdolności finansowych i militarnych w MoD.

Głównym powodem decyzji o ponownej ocenie programu jest fakt, że wg Knightona pojazdy wyprodukowane przez GDLS-UK nie były gotowe do odbioru przez British Army (jak w komunikacie określono uzyskanie pełnej gotowości operacyjnej), co zgodnie z planem powinno nastąpić w ubiegłym roku.

Ajax to rozpoznawczy wóz bojowy dostarczany British Army w ramach programu Scout SV. Jego producentem jest firma GDLS-UK, brytyjska filia amerykańskiego koncernu General Dynamics Land Systems. Waży on 38 ton (zapasem nośności podwozia to 42 ton), ma 7,62 m długości, 3,35 m szerokości i 3 m wysokości. Wóz dostarczony ma być w dziewięciu różnych wariantach, w tym rozpoznawczo-uderzeniowym (Ajax), transportera opancerzonego (Ares) czy wozu zabezpieczenia technicznego (Atlas). Ogółem British Army ma otrzymać 589 pojazdów tej rodziny.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: GDLS-UK
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc