Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Łotwa zamawia amunicję do granatników Carl-Gustaf

Fot. Saab

20 grudnia koncern Saab poinformował o podpisaniu umowy z Ministerstwem Obrony Łotwy w sprawie dostaw amunicji do wielofunkcyjnych granatników Carl-Gustaf. Kontrakt ma wartość 185 mln SEK.


Zakup jest realizowany poprzez międzyrządową umowę z władzami Szwecji i pośredniczy w nim szwedzka agencja materiałowa FMV. Łotwa kupuje kolejną partię amunicji, która ma pozwolić na zapewnienie możliwości eksploatacji granatników w wersji M4. Ich zakup został ogłoszony w maju 2020 roku – broń została wówczas zakupiona we współpracy z Estonią.

Łotwa jest stałym klientem na produkty koncernu Saab. Poza granatnikami Carl-Gustaf (znajdujące się na uzbrojeniu łotewskich Sił Zbrojnych od 20 lat), w ostatnich latach, zamówiono także pociski przeciwlotnicze RBS 70NG, jednorazowe granatniki AT4 czy kolejne partie amunicji do granatników Carl-Gustaf. Ostatni raz tak duże zamówienie łotewski resort obrony złożył w 2018 roku.

Carl-Gustaf M4 jest lżejszy (wg różnych źródeł ma masę 6,6-7 kg) i krótszy (dł. całkowita 950 mm) od poprzedników. Redukcję masy uzyskano m.in. dzięki zastosowaniu w konstrukcji kompozytów, a zwłaszcza lufy z włókna szklanego z wkładką tytanową. Odmiana ta wyposażona jest w szyny Picatinny, umożliwiające szybkie i łatwe dostosowanie broni do potrzeb nabywcy za pomocą różnego typu uchwytów, celowników itp. Możliwe jest też wykorzystywanie do strzelania amunicji programowalnej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc