Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Łotewska broń dla Ukrainy?

Łotwa potwierdziła zamiar przekazania Ukrainie uzbrojenia i wyposażenia wojskowego. Na zdjęciu 100 mm armaty przeciwpancerne K53 łotewskiej Gwardii Narodowej. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Łotewskiej/Gatis Dieziņš.

5 stycznia minister obrony Republiki Łotewskiej Artis Pabriks zapewnił ambasadora Ukrainy w Rydze Oleksandra Miszczenko, że Łotwa przekaże Ukrainie uzbrojenie i wyposażenie.

Po spotkaniu łotewski minister obrony poinformował na swoim profilu facebookowym, że podczas spotkania z ambasadorem Ukrainy na Łotwie potwierdził wsparcie Łotwy dla Kijowa w jego przygotowaniach do obrony przed rosyjską agresją. Ryga, podobnie jak wcześniej Tallin i Wilno, zadeklarowała udzielenie Ukrainie zarówno pomocy humanitarnej, jak i wojskowej, zapewniając dostawy broni i wyposażenia niezbędnego do obrony. Przy okazji Pabriks zapowiedział, że jeszcze w styczniu na Ukrainę dotrze kolejny pakiet pomocy humanitarnej z Łotwy. Zapewnił, że Republika Łotewska „oferuje takie samo wsparcie innym państwom sojuszniczym”. Ponadto padła deklaracja o przyszłej współpracy ukraińskiego i łotewskiego przemysłów zbrojeniowych (https://zbiam.pl/prezentacja-transportera-patria-6x6-na-lotwie/).

Ponadto Pabriks wezwał europejskich członków NATO do pójścia w ślady państw bałtyckich. Według niego „Ukraino ma prawo i musi być w stanie się bronić”, a ponadto „w dużej mierze łagodzi napięcia u naszych własnych granic, u granic naszego regionu”.

Litwa, Łotwa i Estonia zadeklarowały udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej podczas konferencji szefów resortów obrony, która odbyła się 21 grudnia ub. r. W przypadku Estonii pomoc ta ma przyjąć formę przekazania eks-fińskich i eks-niemieckich dział ciągnionych oraz amerykańskich przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin (https://zbiam.pl/estonia-dostarczy-bron-i-amunicje-ukrainie/).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc