Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Linia produkcyjna Bell UH-1 Iroquois na Ukrainie? Bell Textron odpowiada

Pomimo deklaracji strony ukraińskiej wygląda na to, że kwestia licencji na produkcję UH-1 Iroquois pozostaje odległa. Fot. USMC

26 lutego państwowy koncern SC UkrOboronProm upublicznił informacje o przygotowaniach do uruchomienia licencjonowanej produkcji śmigłowców UH-1 Iroquois w zakładach lotniczych w Odessie. Było to związane z wizytą w zakładach prezesa Ukroboronpromu – zgodnie z deklaracjami pierwsze elementy miały zostać wyprodukowane w lecie bieżącego roku, przy okazji 30. rocznicy ogłoszenia niepodległości Ukrainy.

Od samego początku deklaracja była zaskakująca, co jest związane między innymi z brakiem informacji o zainteresowaniu zakupem tego typu śmigłowców przez ukraińskie resorty siłowe. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnich latach rząd Ukrainy podpisał umowę na dostawę 55 wielozadaniowych śmigłowców produkcji europejskiej (Airbus H125, H145 oraz H225). Część z nich pochodzi z rynku wtórnego.

2 marca Bell Textron w oświadczeniu przekazanemu redakcji poinformował, że nie udzielił koncernowi Ukroboronprom, ani innemu podmiotowi gospodarczemu na terytorium Ukrainy, licencji na produkcję śmigłowców UH-1 Iroquois. Jednocześnie, amerykański producent podkreśla, że jest gotowy wspierać ukraińskie wysiłki w kwestii modernizacji floty wiropłatów. Musi to jednak być oparte o procedury rządu Stanów Zjednoczonych, czyli między innymi uruchomienie procesu FMS poprzez przesłanie oficjalnego Letter of Request.

Obecnie Bell Textron, poprzez procedurę FMS, oferuje klientom eksportowym najnowszą wersję UH-1 Iroquois – UH-1Y Venom. W zeszłym roku pierwszym odbiorcą została Republika Czeska, która zamówiła osiem egzemplarzy. Co ważne, konstrukcja może zostać zaproponowana także Polsce w ramach programu Perkoz, który zakłada zakup 32 wielozadaniowych śmigłowców transportowych - według harmonogramu, faza dialogu technicznego ma zakończyć się 31 marca. W przypadku firmy Bell Textron – jak wskazują jej przedstawiciele - szeroki wachlarz dostępnych konstrukcji powoduje, że wybór konkretnej propozycji dla Polski nastąpi po dokładnym przeanalizowaniu wymagań strony polskiej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Linia produkcyjna Bell UH-1 Iroquois na Ukrainie? Bell Textron odpowiada”

  1. Rzeczywiście zwłaszcza oferta od Leonardo wydaje się najbardziej korzystna dla naszej armii jak i gospodarki z produkcją w Świdniku zarówno AW139 jak i AW249.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc