Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Ukraina zamawia pierwsze samoloty transportowe Antonow An-178

Ministerstwo Obrony Ukrainy zamówiło pierwsze trzy średnie samoloty transportowe An-178. Fot. Antonow

29 grudnia w zakładach firmy Antonow w Kijowie odbyła się uroczystość podpisania umowy pomiędzy producentem a Ministerstwem Obrony Ukrainy w sprawie zakupu pierwszej partii średnich samolotów transportowych An-178.Umowa opiewa na trzy egzemplarze, które mają pozwolić na zapoczątkowanie procesu modernizacji wojskowego lotnictwa transportowego. Jak zaznaczył prezydent Wołodymyr Zełenski, uczestniczący w uroczystości, po raz pierwszy od uzyskania niepodległości Kijów zamawia fabrycznie nowe samoloty u lokalnego producenta. Polityczna decyzja o rozpoczęciu zakupów An-178 zapadła 29 września bieżącego roku w wyniku katastrofy lekkiego samolotu transportowego Antonow An-26, która miała miejsce cztery dni wcześniej (zginęło 26 osób). Docelowo producent może liczyć na umowy na około 30 egzemplarzy, które pozwoliłyby na zastąpienie An-26 zarówno w Ministerstwie Obrony oraz Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.


Obecnie producent prowadzi montaż jednego egzemplarza, który został zamówiony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Peru w sierpniu 2019 r. (w przetargu pokonał Leonardo C-27J Spartan i Airbus C-295W). Dodatkowo na różnym etapie montażu znajdują się cztery inne maszyny – jeden egzemplarz został zakontraktowany przez nieznane przedsiębiorstwo w Iraku, a dziesięć przez azerską linię lotniczą Silk Way Airlines.

Producent promuje An-178 jako pierwszą konstrukcję w swojej historii pozbawioną komponentów produkcji rosyjskiej. Podpisanie kontraktu z Ministerstwem Obrony Ukrainy może pozwolić na zdobycie nowych zleceń, między innymi konstrukcja jest zachwalana w Turcji, która obok niewielkiej floty Airbus A400M Atlas będzie potrzebować kolejnych samolotów transportowych.


Według danych producenta, An-178 ma dwuosobową załogę i maksymalną masę startową 52 400 kg. Zasięg do przebazowania wynosi 5300 km, a możliwości transportowe pozwalają na zabranie do 80 spadochroniarzy lub do 18 ton ładunku. Mogą to być ładunki spaletyzowane bądź pojazdy.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Ukraina zamawia pierwsze samoloty transportowe Antonow An-178”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc