Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Konsorcjum do budowy fregat Miecznik

PGZ S.A. poinformowała o utworzeniu konsorcjum PGZ-Miecznik, które ma być głównym wykonawcą fregat dla Marynarki Wojennej. Fot. PGZ S.A.

14 maja Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała o utworzeniu konsorcjum PGZ-Miecznik. Nowy twór ma być głównym wykonawcą programu budowy dla Marynarki Wojennej trzech fregat wielozadaniowych, które kryją się pod kryptonimem Miecznik.

Pierwszymi podmiotami, które znalazły się w jego składzie są Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.. Zgodnie z informacją, pierwszym polskim partnerem, który dołączył do konsorcjum będzie Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska. Jak ujął to prezes Zarządu PGZ S.A., Sebastian Chwałek, powołanie konsorcjum to kamień milowy w projekcie budowy fregat dla Marynarki Wojennej RP. Kolejnym ważnym krokiem będzie złożenie do Inspektoratu Uzbrojenia wstępnego formularza ofertowego. Jesteśmy gotowi do zaprojektowania i wybudowania okrętów takich jak fregata, opartych na najnowocześniejszych technologiach i o dużym stopniu skomplikowania.

Zgodnie z dostępnymi informacjami wiadomo, że Inspektorat Uzbrojenia wystosował zaproszenie do negocjacji PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. 15 kwietnia bieżącego roku. Zgodnie z przedmiotowym zaproszeniem Zamawiający dopuszcza szeroki udział krajowych podmiotów przemysłu obronnego oraz podmiotów badawczo-naukowych, a po stronie Wykonawcy znajduje się wskazanie potencjalnych konsorcjantów, wraz z którymi, we współpracy w partnerami zagranicznymi, zaproponuje on możliwe rozwiązania w formule konkurencyjnej.

Minister Mariusz Błaszczak planuje podpisanie umowy na budowę prototypowej fregaty jeszcze w pierwszym półroczu bieżącego roku. Kolejne dwie jednostki zostaną zbudowane po zakończeniu prób - podobne rozwiązanie zastosowano m.in. w programie niszczycieli min typu Kormoran II. Z nieoficjalnych doniesień prasowych wynika, że PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. rozesłała do kilku doświadczonych stoczni zachodnich zaproszenia do składania ofert technicznych i finansowych, dając im jednocześnie zaledwie kilka tygodni na ich przygotowanie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 comments on “Konsorcjum do budowy fregat Miecznik”

  1. Dokładnie, teraz czas na partnera i producenta zagranicznego że swoim doświadczeniem i technologią. Następnie przy zapewnieniu finansowania, szkolenia kadr wybrania poddostawców i odpowiednim szczegółowym nadzorze państwowym mozna budować te fregaty i to jedna za drugą a nie jakieś formuły 1 plus 2 itp.

  2. Śmieszy mnie nazwa, śmieszy mnie szum parowy. A cała fikcja powinna się nazywać tak jak obsada zarządu z pływaków żółtobrzeszków.

  3. no tak, bo wydanie ponad miliarda złotych na nieistniejącą do dziś korwetę Gawron to za mało.
    teraz czas na fregaty! w najgorszym przypadku, tak jak z Gawronem, przerobicie je na kutry rybackie.
    Ciekawe ile nowych stanowisk będzie do obsadzenia? Pewnie ci co nie załapali się na Centralny Port Komunikacyjny już przebierają nogami.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc