Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Grupa WB dostarczyła zmodernizowane BSP FlyEye do Wojska Polskiego

Fot. Grupa WB

4 grudnia Agencja Uzbrojenia poinformowała, że z końcem listopada zakończono odbiór pięciu zestawów bezzałogowych statków powietrznych FlyEye. Prace były realizowane przez producenta, Grupę WB.

Jak wskazuje zamawiający, cała partia została zmodernizowana do najnowszej wersji systemu – FlyEye v. 3.6. Prace zostały zakontraktowane 8 grudnia 2022 roku i miały całkowitą wartość 16,7 mln PLN z VAT. Jak wskazywała wówczas Agencja Uzbrojenia, jednymi z głównych powodów były ciągły rozwój technologiczny oraz chęć unifikacji używanego wyposażenia. Od 2010 roku Grupa WB dostarczyła do Wojska Polskiego 31 zestawów wraz z 124 aparatami latającymi. Dodatkowo w pracach wykorzystano doświadczenia operacyjne wynoszone z wojny na Ukrainie, gdzie FlyEye są intensywnie wykorzystywane przez Siły Zbrojne Ukrainy.

W przypadku modernizacji mowa o usprawnieniach m.in. systemów nawigacji, wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa oraz integracji FlyEye z zautomatyzowanym zestawem kierowania ogniem Topaz, który jest standardem w jednostkach Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Należy pamiętać, że we wrześniu bieżącego roku, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, doszło do podpisania umowy ramowej pomiędzy Agencją Uzbrojenia oraz Grupą WB w sprawie dostawy ponad 400 systemów rozpoznania powietrznego FlyEye. Powyższa umowa ma obowiązywać do 2035 roku i umożliwia dostawę ponad 1200 bezzałogowców w ramach poszczególnych faz wykonawczych. To z kolei oznacza, że producent będzie systematycznie rozwijać platformę zgodnie z dostępnością nowych rozwiązań technicznych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Grupa WB dostarczyła zmodernizowane BSP FlyEye do Wojska Polskiego”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc