Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Estonia kupuje amunicję krążącą IAI Harop i Mini Harop

Wizualizacja odpalenia aparatu IAI Mini Harop, którego płat nośny rozkłada się w locie, wykonując obrót o 90°. Rys. IAI

2 maja izraelska spółka Israel Aerospace Industries poinformowała o zawarciu z rządem Estonii umowy sprzedaży produkowanej przez siebie amunicji krążącej – bez podawania typu, nie licząc oczywistych sugestii zawartych w informacji dla mediów. Więcej szczegółów podały estońskie media. Jest to zarazem kolejne duże zamówienie przez Tallin izraelskiego uzbrojenia.

Izraelska państwowa spółka Israel Aerospace Industries (IAI) ograniczyła się do ogólnych stwierdzeń, że rząd Estonii zamówił amunicję krążącą „dalekiego zasięgu”, a wartość kontraktu czyni to zamówienie jednym z kwotowo największych w historii Estonii. Natomiast zakupiona amunicja krążąca, razem z manewrującymi pociskami przeciwokrętowymi i polowymi wyrzutniami artylerii rakietowej (chodzi o sześć wyrzutni M142 HIMARS zamówionych w grudniu ub.r.), da Estonii w niedalekiej przyszłości zróżnicowane możliwości ogniowego oddziaływania na nieprzyjaciela z dużej odległości. Minister obrony Estonii Hanno Pevkur stwierdził, że izraelska amunicja krążąca sprawi, że estońskie zdolności do pośredniego oddziaływania ogniowego będą bardziej „warstwowe i elastyczne”.

Start amunicji krążącej IAI Harop. Niewątpliwą zaletą amunicji krążącej tego typu jest przechowywanie i start z pojemników transportowo-startowych. Fot. IAI

Cytowany przez IAI Ramil Lipp, jeden z dyrektorów Estońskiego Ośrodka Nakładów Obronnych (org. Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus), podległego miejscowemu resortowi obrony, powiedział, że na razie nie zostanie ujawnione, jaki typ (typy) amunicji krążącej IAI Estonia zamówiła. Jednak IAI swoją informację prasową uzupełnił zdjęciami i wizualizacjami dwóch swoich typów takiego uzbrojenia – Harop i Mini Harop. A do tego zdjęciem z oficjalnego podpisania umowy, na którym widać nie tylko makietę Mini Haropa, ale także moment, gdy minister Pevkur odbiera od dyrektora generalnego i prezesa IAI Boaza Lewiego pamiątkowy model Mini Haropa.

Pamiątkowe zdjęcie ministra Hanno Pevkura (z lewej) i prezesa IAI Boaza Lewiego. Fot. IAI

Nie wiadomo ile sztuk każdego z tych dwóch typów amunicji krążącej Estonia kupiła, ale estońskie media państwowe podają kwotę ponad 100 mln EUR. Według tych samych mediów IAI miał zobowiązać się do dostarczenia zamówionego uzbrojenia już w przyszłym roku, powołując się na słowa Lippa. Identyczny termin dostawy wskazało IAI, które podało, że Estonia rozpoczęła sondowanie rynku amunicji krążącej wiosną 2022 r., biorąc pod uwagę oferty firm ze: Stanów Zjednoczonych, Turcji, Republiki Korei, Polski, Niemiec, Izraela, Wielkiej Brytanii i Estonii.

Minister Pevkur i makieta amunicji krążącej IAI Mini Harop. Fot. Hanno Pevkur (twitter.com/HPevkur/status/1653370440998432771)

Obecny zakup amunicji krążącej to kolejne duże estońskie zamówienie izraelskiego uzbrojenia, poprzednio były to kierowane pociski przeciwokrętowe Blue Spear (5G SSM), czyli eksportowa wersja izraelskiego pocisku IAI Gabriel 5, opracowana na zamówienie Singapuru razem z lokalną firmą ST Engineering. Estonia kupiła je w październiku 2021 r. w wariancie do lądowego systemu obrony wybrzeża.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc