Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Do Estonii dotarły pociski przeciwokrętowe Blue Spear

Strzelanie testowe Blue Spear z wyrzutni na samochodzie Scania 8×8. Fot. Israel Aerospace Industries

Narodowe Centrum Inwestycji Obronnych w Tallinie (Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus) poinformowało, że do Estonii dotarły pociski przeciwokrętowe Blue Spear, będące zasadniczym elementem rakietowego systemu obrony wybrzeża, zakupione w końcu 2021 roku.

Rząd Republiki Estonii podjął decyzję o sfinansowaniu rakietowego systemu obrony wybrzeża w 2020 roku, a umowa pomiędzy Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus a Proteus Advanced Systems Pte. Ltd. została podpisana 6 października 2021 roku. Jej wartość wyniosła ok. 100 mln EUR (prawdziwej kwoty, ani liczby pocisków nie podano do publicznej wiadomości). Proteus, będąca joint venture 50/50 Israel Aerospace Industries Ltd. i ST Engineering Land Systems Ltd., dostarczyła pociski Blue Spear 5G SSM (5th generation surface-to-surface missile). Są to pierwsze kierowane pociski przeciwokrętowe w estońskim arsenale, jak też pierwszy sukces eksportowy tej konstrukcji. W projekcie uczestniczy także estońska firma z branży obronnej Pro Lift OÜ, która przeprowadzi modyfikacje nośników samochodowych Scania 8×8 pod kątem instalacji systemu rakietowego. Na samochodzie zamontowane są cztery pojemniki transportowo-startowe, zamaskowane na typowy pojazd cywilny, unoszone do strzelania pod kątem.

Przybliżony zasięg pocisków Blue Spear naniesiony na mapę rejonu Estonii. Fot. Eesti Kaitsevägi

Pocisk, wywodzący się konstrukcyjnie z Gabriela V, ma napęd turboodrzutowy, zasięg 290 km przy wysokiej prędkości poddźwiękowej (Ma=0,85) i głowicę bojową o masie ok. 150 kg. Pocisk może zwalczać cele nawodne, jak też lądowe o znanych koordynatach. Do celu zmierza w oparciu o dane z systemu nawigacji inercyjnej z korektą GPS, zaś w fazie poszukiwania celu i ataku wykorzystuje aktywną głowicę radiolokacyjną. Ponadto Blue Spear ma dwukierunkowe łącze radiowe do przesyłania uaktualnień informacji o obiekcie ataku.

W celu obsługi nowego systemu rakietowego, w Siłach Obronnych Estonii (Eesti Kaitsevägi) utworzono Dywizjon Obrony Wybrzeża. Część ok. stuosobowego personelu ukończyła już szkolenie. Początkowo pociski będą montowane wspomnianych na pojazdach, a w przyszłości planowane jest uzyskanie zdolności do wystrzeliwania ich z platform pływających.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc