Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Morska Jednostka Rakietowa po estońsku

Estonia, w ślad za Finlandią, zdecydowała się na zakup pocisków przeciwokrętowych oferowanych przez przemysł izraelski. Blue Spear mają trafić na podwozia kołowe i stać się ważnym elementem potencjału odstraszania tego kraju. Fot. IAI

6 października estońskie Centrum ds. Inwestycji Obronnych podpisało umowę z joint venture Proteus Advanced Systems Pte. Ltd. w sprawie zakupu na potrzeby Sił Zbrojnych tego europejskiego kraju systemu obrony wybrzeża Blue Spear. Jest to kolejny w ostatnich latach sukces izraelskiego programu Gabriel w Europie.

Powyższa umowa zakłada dostawę do Estonii lądowego systemu obrony wybrzeża, który będzie uzbrojony w pociski przeciwokrętowe. Proteus Advanced Systems jest podmiotem izraelsko-singapurskim (udziałowcami są Israel Aerospace Industries Ltd. i ST Engineering Land Systems Ltd.). Sam pocisk Blue Spear stanowi część rodziny Gabriel V. Konstrukcja ta została zakupiona przez Finlandię (jako uzbrojenie lekkich fregat typu Pohjanmaa, a także jest oferowana Wielkiej Brytanii w przetargu na następców obecnie eksploatowanych na fregatach typu 23 (Duke) Boeing RGM-84 Harpoon.

Zakup rakietowego systemu obrony wybrzeża wpisuje się w rozległy projekt modernizacji technicznej sił zbrojnych Estonii. W przypadku powyższego programu, żadna ze stron umowy nie podała do publicznej informacji wartości kontraktu oraz liczby zamówionego wyposażenia i uzbrojenia. Pociski Blue Spear charakteryzują się zasięgiem dochodzącym do 290 km. Wraz z zakupionymi w lecie bieżącego roku minami morskimi mają zapewnić ochronę wybrzeża Estonii przed zagrożeniem od strony Morza Bałtyckiego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Morska Jednostka Rakietowa po estońsku”

  1. https://en.globes.co.il/en/article-iai-wins-estonian-coastal-defense-missile-systems-deal-1001386425 (google) "Jednostka ST Engineering Land Systems Ltd. (ST) Israel Aerospace Industries (IAI) podpisała umowę z Estońskim Centrum Inwestycji Obronnych (ECDI) na wyposażenie estońskich sił obronnych w systemy rakietowe Blue Spear (5G SSM). Kontrakt jest wart 150 mln NIS, ($47 mln.) ale szacuje się, że zostanie rozszerzony o produkty pomocnicze". Rozpoczęcie dostaw to druga połowa 2023 roku.

  2. Takie państewka istnieją tylko po to żeby zagraniczne koncerny zbrojeniowe mogły wysysać ich maleńką populację z pieniędzy i większe mocarstwa mogły kręcić jakiś konflikt, bo gdzie konflikt tam biznes dla koncernów. Niezależność takiego tworu jest żadna. Gospodarka to podwykonawstwo dla sąsiadów, wojsko szkolone przez zagranicę, polityka to wykonywanie poleceń z USA. Niestety będąc większym państwem tez ostatnio zmierzamy w tym kierunku.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc