Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Estonia zamówiła Pioruny

Magnus-Valdemar Saar, dyrektor generalny Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych podpisuje umowę na dostawę PPZR Piorun dla Estońskich Sił Zbrojnych. Fot. Ministerstwo Obrony Estonii

7 września w Skarżysku-Kamiennej odbyła się uroczystość zawarcia umowy pomiędzy Ministerstwem Obrony Republiki Estonii a zakładami MESKO S.A., dotyczącej zamówienie partii przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (PPZR) Piorun.

Przedmiotem kontraktu jest 100 zestawów startowych i 300 pocisków rakietowych, prawdopodobnie zapisano w niej także prawo opcji pozwalające na rozszerzenie zamówienia o kolejne pociski. Wartości umowy nie ujawniono, ale wiadomo, że zakup zostanie sfinansowany z budżetu w wysokości 103 mln EUR brutto, który władze Republiki Estonii przeznaczyły na wzmocnienie obrony przeciwlotniczej Estońskich Sił Zbrojnych, a który poza zakupem Piorunów ma być wydatkowany także na zakup zestawu rakietowego krótkiego zasięgu (klasy NASAMS-a). Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2023-2026. W przyszłym roku ma także rozpocząć się proces szkolenia estońskich operatorów PPZR Piorun.

Ze strony estońskiego resortu obrony umowę podpisał Magnus-Valdemar Saar, dyrektor generalny Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych, ze strony polskiej członkowie zarządu MESKO S.A.: prezes Elżbieta Śreniawska, członek zarządu ds. rozwoju Przemysław Kowalczuk i członek zarządu ds. produkcji Marcin Ożóg. Na uroczystości, która odbyła się na Wydziale Produkcji Rakiet skarżyskiej spółki obecni byli także: minister obrony Republiki Estonii  Hanno Pevkur, wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy MESKO S.A.

Prezes zarządu MESKO S.A. Elżbieta Śreniawska wymieniają się podpisanymi egzemplarzami umowy. Fot. Ministerstwo Obrony Estonii

Dzięki zawartej umowie, Estonia stanie się czwartym – po Polsce, Ukrainie i Stanach Zjednoczonych – użytkownikiem PPZR Piorun. Polska, na mocy umowy z  z 20 grudnia 2016 r., zamówiła 1300 pocisków i 420 zestawów startowych za 932,2 mln PLN brutto. Według dostępnych danych, do końca 2021 r., MESKO S.A. przekazało zamawiającemu z tej partii ponad 700 pocisków (135 w grudniu 2018 r., 267 w styczniu 2021 r. i „ponad 300” w grudniu 2021 r.) oraz ponad 280 zestawów startowych (40 w grudniu 2018 r., 140 w styczniu 2021 r. i „ponad 100” w grudniu 2021 r.). Obecne plany zakładają zakończenie dostaw w ramach umowy z 2016 r. w roku 2023. Część zestawów znajdujących się w zasobach Sił Zbrojnych RP zostało przekazanych w ramach pomocy wojskowej Siłom Zbrojnym Ukrainy. W trwającej od 24 lutego wojnie z Rosją sprawdziły się one bardzo dobrze, zestrzeliwując kilkanaście rosyjskich samolotów i śmigłowców, a także aparatów bezzałogowych.

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak prezentuje swemu estońskiemu odpowiednikowi, Hanno Pevkurowi, zestaw Piorun. Fot. Ministerstwo Obrony Estonii

Po potwierdzeniu wysokiej skuteczności Piorunów w walce, resort obrony zawarł 23 czerwca br. aneks z MESKO S.A. do umowy z 20 grudnia 2016 r., który rozszerza pierwotne zamówienia o kolejnych ok. 3500 pocisków i 600 zestawów startowych za ok.  3,5 mld PLN brutto. Dostawy na mocy aneksu mają rozpocząć się jeszcze w tym roku i do 2023 r. mają być prowadzone równolegle z realizowanymi na mocy umowy z 2016 r. Począwszy od 2024 r. produkcja PPZR Piorun odbywać będzie się już wyłącznie na mocy aneksu. Umowę na dostawę niewielkiej partii pocisków i zestawów startowych zawarły z MESKO S.A. w ubiegłym roku także Stany Zjednoczone.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Estonia zamówiła Pioruny”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc