Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Roll-out dziewiątej włoskiej fregaty FREMM

Fot. Fincantieri

24 listopada w stoczni Fincantieri w Riva Trigoso przygotowano do transportu fregatę Spartaco Schergat, dziewiątą jednostkę typu FREMM dla włoskiej Marina Militare.

Spartaco Schergat (F 598) należy do podtypu ogólnego przeznaczenia (general purpose) i jest dziewiątą, przedostatnią fregatą serii dla Marynarki Wojennej Republiki Włoskiej. Ostatnia, dziesiąta, jest w budowie od października 2021 roku.

Nie oznacza to bynajmniej, że Fincantieri ma na koncie dziesięć FREMM-ów. W istocie jest ich 12. Wynika to z faktu sprzedaży dwóch jednostek, pierwotnie budowanych dla Marina Militare, do Arabskiej Republiki Egiptu. Chodzi o niedoszłe Spartaco Schergat i Emilio Bianchi, które służą pod nową banderą jako Al Galala (F 1002) i Bernees (F 1003). Dołączyły przy tym do pierwszego egipskiego FREMM-a - Tahya Misr (F 1001), tym razem eksfrancuskiej Normandie. Spartaco Schergat realizował właśnie cykl prób morskich, zaś Emilio Bianchi potrzebował do tego niespełna roku. W ich miejsce Rzym zamówił „brakującą” parę.

Spartaco Schergat trafi teraz na barce do stoczni Fincantieri w La Spezii, gdzie dokończone zostanie wyposażeni fregaty i jej próby morskie i odbiorcze. Gotowy okręt trafi pod włoską banderę w 2025 roku.

Program FREMM jest realizowany wspólnie przez Republikę Francuską i Republikę Włoską pod egidą OCCAR (Organisation Conjointe de Cooperation sur l'Armement, pol. Międzynarodowa Organizacja Współpracy w dziedzinie Uzbrojenia), działającą w imieniu ministerstw obrony obydwu państw. Cześć francuska została zakończona wraz z przekazaniem ostatniej, siódmej jednostki Alsace. Budowa włoskiej dziesiątki trwała dłużej, nie tylko z powodu większej liczby okrętów, ale i wspomnianego transferu do Egiptu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc