Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Rozpoczęto budowę ostatniej fregaty FREMM dla Marina Militare

Rozpoczęto budowę ostatniej włsokiej fregaty FREMM. Fot. OCCAR

12 października w stoczni Fincantieri w Riva Trigoso koło Genui rozpoczęto budowę dziesiątej fregaty typu FREMM dla Marynarki Wojennej Republiki Włoskiej.

Będzie to ostatnia jednostka tej serii dla włoskiej floty. Ministerstwo Obrony w Rzymie zamówiło w latach 2013-2015 w grupie stoczniowej Fincantieri dziesięć FREMM-ów w dwóch wariantach: zwalczania okrętów podwodnych i wielozadaniowym. Umowa byłaby już zrealizowana, ale w 2020 roku Włochy sprzedały dwie jednostki, budowane dla własnej floty, Arabskiej Republice Egiptu. Chodzi o niedoszłe Spartaco Schergat i Emilio Bianchi, które już służą pod nową banderą jako Al Galala (F 1002) i Bernees (F 1003). Dołączyły przy tym do pierwszego egipskiego FREMM-a - Tahya Misr (F 1001), tym razem eksfrancuskiej Normandie. Spartaco Schergat realizował właśnie cykl prób morskich, zaś Emilio Bianchi potrzebował do tego niespełna roku. W ich miejsce Rzym zamówił „brakującą”, na razie nienazwaną parę. Produkcja sekcji kadłubowych do pierwszego z tych okrętów ruszyła 25 lutego tego roku.

Tym sposobem, okręt, do budowy którego rozpoczęto właśnie cięcie blach, jest już dwunastą fregatą typu FREMM powstającą w Italii. Jego dostawę zaplanowano w końcu 2025 roku, sześć miesięcy po dziewiątej, też dodatkowej, jednostce. Zakończy to program FREMM na potrzeby Marina Militare. Oba okręty będą reprezentowały odmianę ogólnego przeznaczenia (general purpose), ale pewne, na razie niesprecyzowane systemy, będą nowsze niż na wcześniejszych jednostkach serii.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc