Zaloguj

Egipt przejął ekswłoską fregatę typu FREMM

Fregata Al-Galala w czasie fazy prób morskich realizowanych na wodach włoskich. Fot. Twitter/Mahmoud Gamal

23 grudnia w stoczni Fincantieri w La Spezii we Włoszech odbyła się uroczystość przejęcia i podniesienia bandery Marynarki Wojennej Arabskiej Republiki Egiptu na fregacie ENS Al-Galala (FFG 1002). Jest to pierwsza z dwóch jednostek typu FREMM, którego wersja budowana w Italii określana jest też jako Bergamini, zakupionych przez władze w Kairze.


Według upublicznionych informacji, międzyrządowa umowa została podpisana 30 sierpnia bieżącego roku i ma wartość około 1,2 mld EUR. Egipcjanie odkupili parę fregat budowanych pierwotnie na zamówienie Marynarki Wojennej Włoch. Obie znajdowały się w ostatniej fazie prac, więc proces dostawy był szybki. Wymusił jednak m.in. usunięcie elementów wyposażenia standardowego dla Marina Militare, bądź nieplanowanych do eksportu. Między innymi zdemontowano urządzenia łączności satelitarnej, łącza danych taktycznych Link 16, systemy walki elektronicznej: aktywny ECM SIGEN Nettuno 4100 i pasywne Thalesa R-ESM DR 3000S oraz C-ESM Altesse. Zgodnie z zapisami kontraktu, pierwsza fregata (eks-Spartaco Schergat, F 598) miała być dostarczona do końca tego roku, a druga (eks-Emilio Bianchi, F 599) w przyszłym. Zgodnie z deklaracjami politycznymi, Ministerstwo Obrony Włoch ma w ich miejsce zamówić nowe fregaty typu Bergamini w wersji zwalczania okrętów podwodnych.


Dla Egipcjan są to kolejne jednostki typu FREMM. Od 17 marca 2016 r. eksploatują ENS Tahya Misr (FFG 1001), która została kupiona we Francji 16 lutego 2015 r. Podobnie jak w tym przypadku, była ona zbudowana dla innego użytkownika, czyli Marynarki Wojennej Francji jako druga jednostka serii (Normandie, D 651), co również umożliwiło szybką dostawę do nowego klienta. Wcześniej także usunięto te same systemy i wyposażenie (akurat te są identyczne na jednostkach francuskich i włoskich).

Umowa na parę fregat FREMM jest kolejną, która zacieśnia współpracę wojskową pomiędzy Egiptem i Włochami. Obecnie koncern Leonardo realizuje kontrakt na dostawy śmigłowców, a ponadto prowadzone są negocjacje w sprawie sprzedaży 48 samolotów bojowych różnych typów (Eurofighter i Leonardo M-346 Master) oraz okrętów patrolowych i kolejnych czterech fregat typu FREMM.


reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Egipt przejął ekswłoską fregatę typu FREMM”

  1. FREMM całkiem fajny Miecznik, ale w konfiguracji dla US Navy, albo Marine Nationale.
    Oczywiście zaraz odezwą się goście od fregat dla ubogich, dla MW, albo sprzęt z najwyższej półki, albo kupmy więcej np. Krabów.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc