Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Egipt kupił włoskie FREMMy

2 października media włoskie poinformowały, że 30 sierpnia doszło do podpisania międzyrządowej umowy w sprawie sprzedaży do Egiptu dwóch wielozadaniowych fregat rakietowych typu Bergamini, czyli lokalnej wersji jednostek FREMM. 

Umowa ma wartość 1,2 mld euro. Okręty, pierwotnie budowane dla Marynarki Wojennej Włoch znajdują się w stoczni – przed przekazaniem nowemu właścicielowi przejdą proces adaptacji (usunięciu elementów włoskich bądź nie planowanych do eksportu). Pierwsza z fregat ma zostać przekazana Egipcjanom pod koniec bieżącego roku, a druga w 2021. Dodatkowo umowa zawiera opcję dotyczącą zamówienia drugiej pary, które zostałyby zbudowane od podstaw dla Egiptu w stoczniach koncernu Fincantieri. 

Ostatecznie do Egiptu trafi ostatnia para fregat typu Bergamini, które są budowanie w wariancie wielozadaniowym - Spartacus Schergat i Emilio Bianchi. Ich budowa rozpoczęła się w grudniu 2015 roku i miały wejść do służby w latach 2020-21. Według dostępnych informacji, w ich miejsce Rzym ma zamówić nową parę fregat w wersji zwalczania okrętów podwodnych. 

Dla Egipcjan będą to kolejne jednostki typoszeregu FREMM. Od 2016 roku eksploatują ENS Tahya Misr, która została kupiona we Francji (podobnie jak w obecnym przypadku, była budowana dla innego użytkownika, czyli Marynarki Wojennej Francji jako trzecia jednostka serii, co umożliwiło szybką dostawę do nowego klienta).  

Umowa na parę fregat FREMM jest kolejną, która zacieśnia współpracę wojskową pomiędzy Egiptem i Włochami. Obecnie koncern Leonardo realizuje kontrakt na dostawy śmigłowców, a dodatkowo prowadzone są negocjacje w sprawie sprzedaży samolotów bojowych różnych typów oraz okrętów patrolowych. 

(Łukasz Pacholski) Foto: NATO
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc