Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Drugi C-130H Hercules wylądował w Bydgoszczy

Drugi C-130H Hercules przyleciał do Bydgoszczy 17 października. Fot. Agencja Uzbrojenia/ppłk Krzysztof Płatek (twitter)

18 października rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek, poinformował (za pośrednictwem mediów społecznościowych) o przylocie do Bydgoszczy drugiego średniego samolotu transportowego Lockheed Martin C-130H Hercules przeznaczonego dla Sił Powietrznych.


Maszyna, nosząca amerykańską rejestrację 85-0036, została przebazowana ze Stanów Zjednoczonych po zakończeniu procesu rozkonserwowania oraz przeglądu pozwalającego na bezpieczny przelot do Bydgoszczy, który zakończył się 17 października w godzinach popołudniowych. Zgodnie z planem, w należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 S.A. przejdzie przegląd strukturalny PDM połączony z doposażeniem zgodnie z wymaganiami nowego użytkownika. Proces reaktywacji samolotu został zapoczątkowany w styczniu bieżącego roku. Obecnie brak informacji o postępach prac przy pozostałych trzech C-130H.

WZL Nr 2 S.A. podpisały umowę na realizację usług PDM samolotów C-130H Hercules (oraz pojedynczego C-130E) w czerwcu bieżącego roku. Międzyrządowa umowa odnośnie przejęcia pięciu C-130H Hercules została podpisana w kwietniu 2021 roku. W jej ramach Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaciło 14,3 mln USD za rozkonserwowanie i przebazowanie do Polski. Wszystkie zostały zamówione przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w 1985 roku i były eksploatowane do 2017 roku.

W strukturach Sił Powietrznych C-130H mają zastąpić obecnie eksploatowane C-130E. Docelowo 33. Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu ma dysponować dziesięcioma średnimi samolotami transportowymi.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc