Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Co dalej z granatnikami RGP-40?

Poseł Paweł Bejda skierował do MON pytania w sprawie losów partii 200 granatników RGP-40 zamówionych w ZM Tarnów S.A. Fot. Łukasz Pacholski

23 czerwca na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono interpelację poselską Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) dotyczącą losów zakupu i przyszłości partii granatników rewolwerowych RGP-40, które do Wojska Polskiego miały dostarczyć Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

W swojej interpelacji, skierowanej do Ministerstwa Obrony Narodowej, poseł Bejda pisze - w latach 2007-2010 państwowe Zakłady Mechaniczne Tarnów SA opracowały technologię granatnika rewolwerowego RGP-40, wykorzystując ponad 30 mln ze środków finansowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Skarbu Państwa. Granatnik został wyróżniony nagrodą Defender podczas XXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. W lipcu 2013 r. rejonowe przedstawicielstwo wojskowe dokonało odbioru partii wdrożeniowej 5 granatników i potwierdziło spełnienie przez nie założeń taktyczno-technicznych. Natomiast w 2015 r. Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia wydał Zakładom Mechanicznym Tarnów SA certyfikat Z/27/9/2015 na granatnik RGP-40. W lutym 2016 r. Inspektorat Uzbrojenia podpisał z tarnowskimi zakładami wartą 8,9 mln zł umowę na dostawę 200 granatników rewolwerowych GRP-40, a samo zamówienie uznano za związane z podstawowym interesem bezpieczeństwa państwa. W tym samym roku również Policja ogłosiła postępowanie na dostawę granatników rewolwerowych, które wygrało tarnowskie przedsiębiorstwo z granatnikiem RGP-40. Policja kupiła trzy granatniki, które przekazano do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Jednocześnie, komendant główny Policji decyzją nr 60 z 22 marca 2017 r. wprowadził granatniki RGP-40 ZM Tarnów na wyposażenie Policji. W 2018 r. zamiast odbioru przez wojsko wyprodukowanych przez państwowe zakłady granatników i dalszych zamówień dla wojska i Policji, rozpoczęły się zmasowane działania wymierzone przeciwko produktowi ZM Tarnów. Najpierw Inspektorat Uzbrojenia uznał, że granatnik RGP-40 nie spełniają wymagań wojska, żądając przy tym zapłacenia przez zakłady kary w wysokości 1,8 mln złotych, a następnie Policja zrezygnowała z dalszego zakupu wprowadzonego już do Policji RGP-40, uruchamiając nowy przetarg na dostawę 40 mm granatników rewolwerowych. W międzyczasie wielu pośredników zaczęło intensywnie proponować polskim służbom granatniki zagraniczne.

W związku z powyższym proszę o wyjaśnienie następujących kwestii:

  1. ZM Tarnów SA to jedne z kluczowych zakładów zbrojeniowych dla bezpieczeństwa państwa, od lat odpowiadające za konkretny obszar dostaw sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP.

Mając na uwadze obowiązek ministra obrony narodowej, do którego należy również wspieranie rozwoju polskich zakładów zbrojeniowych, proszę o informacje, czy resort obrony narodowej zamierza w końcu dokonać od ZM Tarnów SA odbioru wszystkich granatników RGP-40 zamówionych przez wojsko i kontynuować dalsze ich dostawy, chociażby dla nowej dywizji i Wojsk Obrony Terytorialnej?

Czy też za chwilę dowiemy się, że jest nowe postępowanie i wybrano granatniki zagraniczne dostarczane przez pośredników, a może nawet i przez spółki PGZ SA – jak to miało miejsce w przypadku granatników jednostrzałowych dla Policji?

  1. Proszę o podanie kwoty, jaką dotychczas przeznaczono na opracowanie i produkcję granatników RGP-40?
  2. Proszę o wyjaśnienie, co się obecnie dzieje z 200 granatnikami RGP-40 wyprodukowanymi przez ZM Tarnów SA dla polskiej armii?
  3. Jeżeli podległy panu ministrowi resort nie zamierza kupować 200 granatników od ZM Tarnów SA, wyprodukowanych dla armii, to proszę o wyjaśnienie, co zamierza z tymi granatnikami zrobić nadzorowana przez rząd Polska Grupa Zbrojeniowa SA, do której należą ZM Tarnów SA?
  4. W trakcie prac nad granatnikiem RGP-40 uprawnione instytucje wojskowe potwierdziły spełnienie przez granatnik wymagań wojska, co zostało potwierdzone stosownym certyfikatem. Proszę o wyjaśnienie, z jakich powodów obecnie wojsko kwestionuje wymagania granatników i dlaczego zamawiający nie zgłaszał swoich uwag przed zawarciem umowy z ZM Tarnów SA?

Przypomnijmy, 11 lutego 2016 roku Inspektorat Uzbrojenia i Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. podpisały umowę o wartości 8,9 mln PLN na dostawę 200 sztuk 40 mm granatników rewolwerowych RGP-40. Był to wynik postępowania przetargowego ogłoszonego w maju 2015 roku. Dostawy miały być zrealizowane w latach 2016–2017 (100 szt. do października 2016 r., pozostałe do końca sierpnia 2017 r.) i miały objąć także pakiet szkoleniowo-treningowy. RGP-40 jest rewolwerowym granatnikiem na amunicję 40×46 mm, 40×46 mm LV, 40×51 mm MV – dzięki temu może razić cele oddalone o 800 m. Amunicja znajduje się w 6-komorowym magazynku bębnowym, szybkostrzelność praktyczna wynosi do 12 strz./min. Prace nad RGP-40 rozpoczęto w 2007 r. i były one współfinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W rozwoju broni brali udział także specjaliści z Wojskowej Akademii Technicznej. Cała partia 200 sztuk została wyprodukowana, lecz nigdy nie została odebrana i do dnia dzisiejszego jest zmagazynowana w Tarnowie. Pod koniec 2018 roku wydawało się, że RPG-40 trafią do Policji – ostatecznie postępowanie przetargowe zostało anulowane przez zamawiającego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Co dalej z granatnikami RGP-40?”

  1. Takie granatniki już dawno powinny być w linii w dużo większej liczbie podnosząc możliwości naszej armii a także powinny być przedmiotem naszego eksportu.

  2. Wieść gminna / internetowa niesie, że granatniki okazały się kompletnym bublem i łuski z niego trzeba było wybijać drewnianym kołkiem.

  3. Takiej katastrofy to trudno szukać na zachodzie. To jest skandal i jawne działanie przeciw interesom Polskiego przemysłu, czy nawet kradzież środków pieniężnych. Wystarczy poczytać o technologii granatnika i planach gdzie miały się znaleźć - bylibysmy jedynym krajem z tak nasyconą tego typu bronią. 800 metrów to dużo.

  4. Takie granatniki powinny być na wyposażeniu wojsk powietrznodesantowych! No ale nie w naszej Armii!

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc