Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2023: ZM „Tarnów” podsumowuje XXXI edycję Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego

Fot. ZM „Tarnów”

Tarnowska firma po raz 31 uczestniczyła w tym największym wydarzeniu branży zbrojeniowej w naszym kraju, prezentując cały przekrój produkowanego uzbrojenia oferowanego dla sił zbrojnych oraz służb mundurowych.

Targi w Kielcach to nie tylko kompleksowa prezentacja sprzętu wojskowego, ale także biznesowe spotkania i umowy zawarte pomiędzy producentami sektora obronnego z różnych kontynentów. Zarząd Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. wraz z pozostałymi reprezentacjami spółek wchodzących w skład Konsorcjum PGZ-NAREW, zawarł dwie umowy wykonawcze z Agencją Uzbrojenia w ramach realizowanej umowy ramowej dotyczącej  dostawy 23 Zestawów Rakietowych Obrony Powietrznej krótkiego zasięgu o kr. NAREW. Umowy te zatwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy. Umowy wykonawcze dotyczą dostaw rakiet CAMM-ER oraz wyrzutni rakiet iLauncher i będą one realizowane przy ścisłej współpracy z europejskim koncernem zbrojeniowym MBDA. - Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. będą partycypować w wykonaniu elementów wyrzutni rakiet iLauncher, których to produkcja realizowana będzie w spółce w latach 2030-2035. Program Narew znajduje się obecnie w fazie negocjacji kolejnych umów wykonawczych, co będzie owocować w przyszłości kolejnymi zamówieniami dla Tarnowa - mówi Henryk Łabędź, prezes zarządu.

Fot. ZM „Tarnów”

Drugiego dnia MSPO rozstrzygnięto 11. edycję ogólnopolskiego konkursu „Lider Bezpieczeństwa Państwa”, którego celem jest wyróżnienie innowacyjnych wyrobów, technologii i usług oraz firm i przedsiębiorstw, a także ich prezentacja na rynkach służb mundurowych. Tarnowskie przedsiębiorstwo nagrodzone zostało za system broni modułowej ZMT MWS-25. Jest to modułowa konstrukcja strzelecka charakteryzująca się wysoką niezawodnością oraz ergonomią użytkowania.

Fot. ZM „Tarnów”

Jedną z nowinek ZMT, która zadebiutowała w tym roku na targach jest wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) Brimstone. Sześciokasetowy kontener wyrzutni został zaprojektowany i wykonany przez Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. w ramach Konsorcjum PGZ – OTTOKAR i posadowiony na pojeździe Waran pick-up produkowanym przez HSW. Z kolei na wozie dowodzenia szczebla plutonu zaprezentowano Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia ZSMU A3B. Pojazd wielozadaniowy Waran jest też bazą innej konstrukcji a mianowicie Systemu Zwalczania BSL opartego o moduł uzbrojenia z karabinem maszynowym w układzie Gatlinga z amunicją 12,7 mm. Podobnie jak pozostałe elementy, jest on produkowany przez zakłady w Tarnowie.

Fot. ZM „Tarnów”

„Mechaniczne” wystawiły ponadto takie produkty jak Przeciwlotniczy System Rakietowo-Artyleryjski bardzo krótkiego zasięgu „Pilica”, autonomiczny pojazd z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych „Perun”,  Lekki obserwacyjno-obronny kontener LOOK, 60,7 moździerz piechoty LMC czy 81 moździerz M-81, 23 mm armatę przeciwlotniczą z napędami elektrycznymi i 40 mm granatnik rewolwerowy RPG-40. Jednak największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się karabiny wyborowe i maszynowe w tym ostatnie nowości wielkokalibrowy karabin wyborowy ZMT SR-50M, karabinki z rodziny MWS-15 oraz karabin maszynowy UKM-2020S.

 Źródło: komunikat prasowy ZM „Tarnów” 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc