Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Bojowy debiut pocisków ASRAAM

Brytyjczycy zestrzelili nad Syrią BSL nieznanego pochodzenia. Jest to pierwsze zwycięstwo powietrzne RAF od czasów wojny o Falklandy. Fot. Crown Copyright

16 grudnia Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że 14 grudnia wielozadaniowy samolot bojowy Eurofighter Typhoon należący do RAF zestrzelił nad Syrią bezzałogowy aparat latający. Wydarzenie jest ważne dla Brytyjczyków z kilku powodów.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem bezzałogowy aparat latający nieznanego pochodzenia mógł stanowić zagrożenie dla sił koalicji stacjonujących w Syrii. Analiza zagrożenia spowodowała, że dowództwo sił międzynarodowych podjęło decyzję o zestrzeleniu celu – zadanie wykonał wielozadaniowy samolot bojowy Eurofighter Typhoon należący do RAF. BSL został zniszczony przy użyciu kierowanego pocisku MBDA ASRAAM.

Jak wskazuje Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, było to pierwsze zwycięstwo powietrzne odniesione przez RAF w czasie operacji Shader, czyli brytyjskiej części międzynarodowej interwencji przeciwko fundamentalistom islamskim na Bliskim Wschodzie.

Co warto odnotować było to także pierwsze zwycięstwo powietrzne samolotów Eurofighter Typhoon należących do RAF, a także pierwsze bojowe wykorzystanie pocisków MBDA ASRAAM, które stanowią standardowe uzbrojenie samolotów tego typu od ponad dziesięciu lat. Dodatkowo jest także pierwsze zwycięstwo lotnicze RAF od czasów wojny o Falklandy w 1982 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc