Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing dostarczył 500. egzemplarz AH-64E do US Army

Fot. US Army

26 kwietnia koncern Boeing poinformował o dostarczeniu armii amerykańskiej jubileuszowego, 500., seryjnego śmigłowca bojowego AH-64E Guardian przeznaczonego dla powyższego użytkownika.

Szczegóły dostawy nie są znane. Należy pamiętać przy tym, że wiele AH-64E Guardian dostarczanych przez Boeinga to gruntownie przebudowane i zmodernizowane AH-64 wcześniejszych wersji. Jak wskazuje producent, dotychczas w eksploatacji znajduje się ponad 730 seryjnych AH-64E Guardian, a montaż kolejnych jest realizowany w zakładach koncernu w Mesa w stanie Arizona. Tylko w marcu Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił przebudowę 115 starszych AH-64 dla US Army oraz 25 należących do Egiptu. Dodatkowo Boeing uruchomił cykl produkcyjny 29 fabrycznie nowych AH-64E Guardian przeznaczonych dla Australii.

Armia amerykańska eksploatuje śmigłowce AH-64 Apache/Guardian od lat 80. XX wieku. W marcu bieżącego roku świętowano osiągnięcie nalotu 5 mln godzin rodziny AH-64 w strukturach US Army. Spośród nich 1,3 mln godzin zostało wylatanych w czasie realnych działań bojowych w wielu miejscach na świecie.

Powyższe wydarzenie nie jest ostatnim pozytywnym, dla programu AH-64E Guardian, w ostatnich dniach. 25 kwietnia rząd Indii zatwierdził zakup kolejnych pięciu śmigłowców, które mają trafić do lotnictwa wojsk lądowych tego kraju. Dotychczas na potrzeby tej formacji Indie zamówiły sześć egzemplarzy (ich dostawa ma zostać zrealizowana do lutego 2024 roku). Dodatkowo tegoroczna umowa ma obejmować opcję rozszerzającą bazowy kontrakt o pięć kolejnych egzemplarzy – łącznie rząd Indii planuje dysponować flotą przynajmniej 39 AH-64E. 22 z nich trafiły już do Sił Powietrznych, a pierwsza szóstka dla armii została zakontraktowana w 2020 roku. Dodatkowo w najbliższych tygodniach amerykański Departament Stanu ma wydać decyzję w sprawie sprzedaży do 96 sztuk do Polski.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc