9 maja premier Australii, Scott Morrison, poinformował o rządowych planach zakupów nowych śmigłowców wojskowych produkowanych przez korporację Lockheed Martin oraz koncern Boeing. W obu przypadkach mowa o umowach, które są planowane od dłuższego czasu.
Pierwsza z nich ma dotyczyć zamówienia trzynastu fabrycznie nowych wielozadaniowych śmigłowców pokładowych MH-60R Seahawk – dwanaście z nich pozwoli na zastąpienie potencjału, po planowanych do wycofania NHIndustries MHR-90 Taipan, a trzynasty uzupełni stratę poniesioną w październiku 2021 roku, kiedy do Morza Filipińskiego spadł Seahawk stacjonujący na niszczycielu HMAS Brisbane. Ich sprzedaż została zatwierdzona przez amerykański Departament Stanu (dwanaście sztuk) w październiku 2021 roku. Ich zamówienie ma kosztować około 2,5 mld AUD – w powyższej kwocie znajdują się także fundusze na pierwszy okres wsparcia logistycznego oraz eksploatacyjnego. Zamówienie ze strony Australii pozwoli na wydłużenie życia linii montażowej MH-60R Seahawk, która obecnie prowadzi przede wszystkim realizację zamówień eksportowych.
Drugi projekt dotyczy zakupu 29 śmigłowców bojowych Boeing AH-64E Guardian, które mają kosztować do 5,5 mld AUD (szczegóły umowy będą upublicznione dopiero po jej podpisaniu) – w powyższej kwocie, poza wiropłatami, mają znaleźć się także usługi szkolno-logistyczne, a także (ograniczony) pakiet uzbrojenia podwieszanego. Co ważne, taka wartość została „przepisana” z amerykańskiego wniosku eksportowego, który został zatwierdzony przez Departament Stanu w czerwcu 2021 roku (maksymalna wartość umowy wynosiła wówczas 3,5 mld USD, co stanowiło równowartość właśnie 5,5 mld AUD). Dodatkowo 500 mln AUD będzie kosztować modernizacja infrastruktury naziemnej, która umożliwi bezpieczną eksploatację nowych AH-64E Guardian. Zgodnie z deklaracjami, dostawy śmigłowców mają rozpocząć się w 2025 roku, a wstępna gotowość operacyjna zostanie osiągnięta rok później. Koncern Boeing nie komentuje szczegółów upublicznionych przez rząd australijski. AH-64E Guardian ma zastąpić w strukturach australijskich sił zbrojnych obecnie używane Airbus Tiger. W pokonanym polu oferta koncernu Boeing zostawiła dwóch innych oferentów.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu