Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Australia kupi kolejne śmigłowce MH-60R Seahawk?

Australia jest zainteresowana zakupem kolejnej partii wielozadaniowych śmigłowców Lockheed Martin MH-60R Seahawk, które dołączyłyby do 24 już eksploatowanych maszyn tego typu. Fot. Royal Australian Navy

8 października amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Australii partii wielozadaniowych śmigłowców pokładowych Lockheed Martin MH-60R Seahawk. Co ciekawe, powyższe państwo eksploatuje już flotę 24 maszyn tego typu.

Zgodnie z upublicznionym wnioskiem eksportowym, który obecnie trafi w celu dalszej autoryzacji do Kongresu Stanów Zjednoczonych, Australia jest zainteresowana zakupem dwunastu śmigłowców wraz z 6 zapasowymi silnikami T-700-GE-401C, systemami łączności i nawigacji, 10 zapasowymi modułami nawigacji GPS/PPS/EGI, 8 zapasowymi modułami Link 16 MIDS, 8 zapasowymi radiostacjami JTRS, wyrzutniami rakiet M299, stacjami hydrolokacyjnymi ALFS, systemami samoobrony, działkami pokładowymi GAU-21, uniwersalnymi karabinami maszynowymi M240D. Dodatkowo pakiet obejmuje także usługi szkolno-logistyczne. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 985 mln USD.

Powyższa informacja jest sporym zaskoczeniem. Australia odebrała 24 zamówione wcześniej śmigłowce MH-60R Seahawk w latach 2013-2016. Są one podstawowym typem wiropłatów pokładowych eksploatowanych na okrętach Royal Australian Navy. Dotychczas nie pojawiały się informacje dotyczące chęci ich zastąpienia lub uzupełnienia potencjału - według wniosku eksportowego, rząd Australii jest zainteresowany wzmocnieniem potencjału lotnictwa morskiego.

Dla producenta, korporacji Lockheed Martin, chęć zakupu dodatkowych śmigłowców przez Australię to doskonała wiadomość. Obecnie linia produkcyjna MH-60R Seahawk jest w większości zajęta przez klientów eksportowych. W ostatnich 18 miesiącach udało się zdobyć trzy umowy eksportowe związane z dostawami śmigłowców tego typu do Indii (24), Grecji (4 z możliwością rozszerzenia o 3 kolejne) oraz Republiki Korei (12). Dodatkowo konstrukcja jest oferowana innym państwom, w tym Polsce (program Kondor).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc