Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

US Army odebrała 2000. egzemplarz AH-64

Boeing dostarczył armii amerykańskiej 2000. egzemplarz śmigłowca bojowego rodziny AH-64 Apache/Guardian. Fot. US Army

3 maja koncern Boeing poinformował o dostarczeniu Armii Stanów Zjednoczonych 2000. seryjnego śmigłowca bojowego rodziny AH-64 Apache/Guardian.

Jubileuszowy wiropłat dostarczono w wersji AH-64E Guardian ver.6, która jest najnowszą na linii montażowej. Żadna ze stron nie informuje o miejscu dostawy, jednak w bieżącym kwartale prowadzony jest proces przezbrajania (z AH-64D Apache Longbow) 3. Brygady Lotniczej należącej do 3. Dywizji Piechoty stacjonującej na lotnisku Hunter Army Airfield w stanie Georgia. Obecnie Armia Stanów Zjednoczonych eksploatuje ponad 700 śmigłowców rodziny AH-64 - większość z nich reprezentuje wersję AH-64E, a pozostałe AH-64D Longbow Apache. Te ostatnie są systematycznie przebudowywane do nowego standardu. Lotnictwo US Army to główny klient na AH-64 Apache/Guardian - producent dostarczył bowiem blisko 2500 egzemplarzy użytkownikom na całym świecie. Łącznie globalna flota wylatała ponad 4,6 mln godzin, z czego około 1,5 mln w warunkach bojowych - należące do US Army śmigłowce AH-64 zadebiutowały w grudniu 1989 roku w czasie operacji „Just Cause” (interwencji w Panamie).

Od 2011 roku Boeing dostarcza wyłącznie maszyny w wersji AH-64E Guardian. Są to zarówno fabrycznie nowe wiropłaty jak i poddawane przebudowie egzemplarze starszych odmian. Dostawy AH-64E ver.6 rozpoczęły się na początku bieżącego roku - w ramach tej konfiguracji AH-64E otrzymały zmodernizowany układ obserwacyjno-celowniczy Lockheed Martin MTAD/PNVS (nowy wskaźnik laserowy i sensor obserwacji dziennej III generacji oraz unowocześniona głowica optoelektroniczna wzmacniająca możliwość obserwacji w podczerwieni), zamontowano także nowe wyświetlacze kolorowe o większej rozdzielczości, które mają ułatwić obserwację i identyfikację celów. Dodatkowo modyfikacja objęła oprogramowanie stacji radiolokacyjnej AN/APG-78 Longbow (produkowanej przez konsorcjum Longbow LLC), która ma teraz funkcję lokalizacji i śledzenia celów morskich – opcja ta była ważna dla coraz większej liczby użytkowników AH-64E Guardian. Innymi możliwościami stacji radiolokacyjnej, także poddanej modernizacji, jest możliwość wykrywania i śledzenia niewielkich obiektów latających oraz zwiększenie zasięgu wykrywania celów. Wersja V6 otrzymała również system przesyłania danych taktycznych pracujący w standardzie Link 16. Pozwoli to na wpięcie maszyny w sieciocentryczny układ dowodzenia, a jednocześnie umożliwi załogom pełną współpracę z bezzałogowymi aparatami latającymi, tworząc wspólne ugrupowanie w powietrzu.

Według planów, AH-64E Guardian mają być eksploatowane przez US Army przynajmniej do 2060 roku. Tylko w kwietniu bieżącego roku producent podpisał z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych dwie umowy na kontynuację produkcji śmigłowców omawianego typu o łącznej wartości ponad 500 mln USD.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc