Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie zamawiają kierowane pociski Excalibur

Fot. US Army

28 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kontraktu z korporacją Raytheon w sprawie zamówienia kolejnej partii kierowanych pocisków artyleryjskich M982 Excalibur Increment Ib.

Lutowa umowa ma wartość 220 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca kwietnia 2024 roku. Poza Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych część zamówienia trafi do Sił Zbrojnych Jordanii, która kupuje amunicję artyleryjską za pośrednictwem procedury FMS. Zamawiający ani producent nie upublicznili szczegółów zamówienia. Częściowo ma ono uzupełnić zapasy magazynowe, które zostały nadszarpnięte przez pomoc wojskową przeznaczoną dla Ukrainy – w ciągu roku Amerykanie przekazali ukraińskiej armii ponad 6000 kierowanej amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm. Według dostępnych informacji jest ona skutecznie wykorzystywana do precyzyjnego ostrzału pozycji rosyjskich walczących we wschodniej części Ukrainy.

M982 Excalibur to 155 mm amunicja precyzyjnego rażenia, produkowana przez Raytheon Missile and Defense we współpracy z BAE Systems, a opracowana we współpracy z Siłami Zbrojnymi Stanów Zjednoczonych. Pocisk ma zasięg od 40 do 57 km i jest naprowadzany za pomocą układu inercyjnego INS korygowanego przez odbiornik GPS. Rozrzut wynosi, zależnie od zasięgu strzału, od 4 m do 20 m. Poza Stanami Zjednoczonymi pocisk ten znalazł kilku zagranicznych nabywców.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc