Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowa umowa na pociski Excalibur

Korporacja Raytheon dostarczy US Army kolejną partię kierowanej amunicji artyleryjskiej Excalibur. Fot. US Army

27 stycznia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu nowej umowy z korporacją Raytheon w sprawie kontynuacji produkcji i dostaw kierowanych pocisków artyleryjskich Excalibur.


Tegoroczna umowa opiewa na kwotę 66,2 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca kwietnia 2024 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu. Żadna ze stron nie informuje o liczbie zamówionej amunicji. W ostatnich latach to standardowa procedura związana z zakupami Excaliburów – poprzedni kontrakt zawarto 10 lutego ubiegłego roku i opiewał na kwotę 54 mln USD. Dodatkowo w czerwcu ubiegłego roku Raytheon, poprzez procedurę FMS, podpisał umowy eksportowe na dostawy amunicji do Niderlandów, Indii oraz Hiszpanii.

Produkowane przez korporację Raytheon 155 mm pociski kierowane M982 Excalibur są intensywnie wykorzystywane przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych. Według danych producenta, w czasie działań bojowych wystrzelono ponad 1500 sztuk. Dotychczas zostały zintegrowane z systemami artyleryjskimi: M777, M109, M198, Archer i PzH 2000. Mogą też trafić do uzbrojenia jednostek wyposażonych w systemy AS90, K9 oraz G6. W styczniu bieżącego roku poinformowano także o przeprowadzeniu strzelań z armatohaubicy Nexter Systems CAESAR – w ich trakcie osiągnięto trafienie w cel odległy o około 46 km od stanowiska ogniowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc